Ekstrakasa na drogę przez LSM

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Artur Jurkowski

Ekstrakasa na drogę przez LSM

Artur Jurkowski

Dodatkowe 2,3 mln zł z rządowej kasy, żeby można było poszerzyć ul. Bohaterów Monte Cassino. Prace i związane z nimi utrudnienia na odcinku od Zana do al. Kraśnickiej potrwają do listopada.

- Z własnych środków nie bylibyśmy w stanie sfinansować tych inwestycji - nie ukrywa Mirosława Puton, dyrektor Wydziału Budżetu i Księgowości UM Lublin. Chodzi o prace drogowe na Bohaterów Monte Cassino. Na tej ulicy tak naprawdę są realizowane trzy oddzielne inwestycje o łącznej wartości 125 mln zł. I na jedną z nich ratusz dostał właśnie 2,3 mln zł rządowego wsparcia. Tym samym dofinansowanie z funduszy zewnętrznych urosło do 89,1 mln zł.

Lublin bierze, bo inni nie dali rady

Pieniądze, które dostał ratusz, to środki z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. Chodzi o dawne tzw. schetynówki.

Otrzymaliśmy 2,3 mln zł dofinansowania do przebudowy ul. Bohaterów Monte Cassino. Chodzi o odcinek od Zana do Armii Krajowej

- wskazuje Puton.

O przekazaniu pieniędzy zdecydował wojewoda. Początkowo była mowa o 1,5 mln zł. Później ta kwota urosła do 2,3 mln zł.

- Jeden z samorządów, w tym przypadku powiat chełmski, który wcześniej otrzymał środki, poinformował, że nie jest w stanie ich wykorzystać. Pozwoliło to przekazać fundusze na projekt, który znajdował się na liście rezerwowej. Ostatecznie pieniądze trafią do Lublina, na prace przy Bohaterów Monte Cassino - wyjaśnia Marek Wieczerzak z biura prasowego wojewody.

Przebudowa obejmuje ok. 700-metrowy odcinek drogi. Prace ruszyły w lipcu i od tego czasu z jezdni mogą korzystać tylko pojazdy komunikacji zbiorowej.

W ramach robót wymieniony ma być asfalt, a jezdnia zostanie poszerzona do czterech pasów ruchu. Pojawią się drogi dla rowerów, nowe chodniki. Na wysokości skrzyżowania z ul. Pana Wołodyjowskiego na przejściu powstanie azyl bezpieczeństwa dla pieszych.

- Kończą się prace przy kanalizacji deszczowej. Są zaawansowane w ponad 90 procentach. Wykorytowane są miejsca pod chodniki i drogi dla rowerów. Trwają roboty przy usuwaniu kolizji sieci podziemnych, aby można było zająć się montażem 14 słupów trakcji trolejbusowej - opisuje zaawansowanie robót Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza. I zapowiada: - Roboty branży drogowej zaczną się w drugiej połowie września.

Przebudowa tej części Bohaterów Monte Cassino kosztuje 6,8 mln zł.

Czas goni drogowców

Częściowo zamknięty dla ruchu jest też kolejny odcinek Bohaterów Monte Casino. Chodzi o fragment od Armii Krajowej do al. Kraśnickiej. Tam też trwa przebudowa. - Rozebrana jest jezdnia północna - mówi Kieliszek.

Ekstrakasa na drogę przez LSM
Anna Kurkiewicz Ul. Bohaterów Monte Cassino. Przebudowa obejmuje odcinek od ul. Zana do alei Kraśnickiej

Kierowcy korzystają z jednej jezdni, tej po stronie kościoła na Poczekajce.

Koszt inwestycji to 7,5 mln zł. Na Bohaterów Monte Cassino ma się pojawić nowa nawierzchnia. Po stronie kościoła na Poczekajce (między przejściem dla pieszych a kładką) powstanie parking. Ma pomieścić ponad 30 aut. Wzdłuż ul. Bohaterów Monte Cassino mają być wybudowane - po obu stronach - chodniki i ścieżka rowerowa. Wyremontowana będzie również kładka dla pieszych nad ul. Bohaterów Monte Cassino.

Ratusz dostał już jedno dofinansowanie do przebudowy Bohaterów Monte Cassino. Chodziło o fundusze z rządowej rezerwy subwencji ogólnej. Wsparcie wyniosło 5,7 mln zł. Teraz do-szło kolejne 2,3 mln zł ze „schetynówek”, co daje łącznie 8 mln zł.

Obie dotacje przyznano jednak z zastrzeżeniem. - Środki muszą być wykorzystane i rozliczone do końca tego roku - przypomina Wieczerzak.

Gdyby drogowcy nie uporali się z przebudową w 2017 r., to ratusz straci pieniądze. - Nie bierzemy pod uwagę zwrotów spowodowanych przekroczeniem terminów realizacji inwestycji - zastrzega jednak Kieliszek.

Najbardziej rozkopana droga w mieście

Przebudowa dwóch odcinków Bohaterów Monte Cassino to niejedyne prace prowadzone na tej drodze. Na odcinku od Wojciechowskiej do Solidarności trwa budowa 1,2 km tej ulicy.

Koszt inwestycji to 110,6 mln zł, z czego same roboty drogowe pochłoną 87,5 mln zł, reszta to odszkodowanie za grunty. Dofinansowanie, które otrzymał ratusz - tym razem z funduszy unijnych - wynosi 81,1 mln zł.

- Na placu budowy dzieje się bardzo dużo. Trwa wymiana sieci podziemnych w rejonie Nałęczowskiej, Wojciechowskiej, Morelowej, Przyjacielskiej - wylicza Kieliszek.

Budowane są estakady na wysokości ul. Nałęczowskiej oraz przez tzw. suchą dolinę. - W przypadku tej drugiej lokalizacji niebawem rozpocznie się betonowanie ustrojów nośnych - precyzuje Kieliszek.

Połączenie ma być gotowe w maju 2018 r. Droga będzie miała dwie jezdnie.

Artur Jurkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.