Emeryci mają dostać 500 plus

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Gabriela Bogaczyk

Emeryci mają dostać 500 plus

Gabriela Bogaczyk

Trwają prace nad wprowadzeniem nowego dodatku dla najbiedniejszych emerytów. 177 tys. osób pobiera emerytury z oddziału ZUS w Lublinie. 8,6 tys. z nich dostaje do 1000 zł brutto.

„W ministerstwie analizowane są obecnie różne możliwości dodatkowego finansowego wsparcia emerytów otrzymujących najniższe świadczenia emerytalne. Ostateczna propozycja zostanie przedstawiona do akceptacji pani premier Beacie Szydło i zostanie skonsultowana z Ministrem Finansów” - pisze enigmatycznie Elżbieta Rafalska na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Nieoficjalnie mówi się, że osoby, których emerytura nie przekracza 1500 złotych brutto, mają otrzymywać raz w roku dodatkowe wsparcie w postaci 500 złotych.

Co o tym myślą sami zainteresowani?

- Uważam, że jeśli dać, to wszystkim emerytom, a nie tylko wybranej grupie. Głęboko niesprawiedliwe byłoby, że osobie, która przepracowała 5 lat w swoim życiu, przysługiwałby dodatek, a emerytowi, który ciężko pracował przez 30 lat - nie - zauważa Alina Gucma, prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Lublinie.

Jednocześnie dodaje, że 500 złotych to tak naprawdę jedno wyjście po leki do apteki.

- Co innego, gdyby był to dodatek comiesięczny, ale w to nie wierzę. - Wydaje mi się, że chodzi tu bardziej o ukrojenie kawałka tortu przedwyborczego - dodaje Gucma.

Zaznaczmy, że 177 tys. osób pobiera emerytury z oddziału ZUS w Lublinie. Z tego prawie 8,5 tys. osób ma emeryturę do 1000 złotych brutto.

- Obecnie najniższa emerytura wypłacana przez ZUS w woj. lubelskim wynosi 2 złote 12 groszy. Przy czym osoba, która ją dostaje, jednocześnie pobiera drugą emeryturę z KRUS, a składki do ZUS odprowadzała bardzo krótko i bardzo niskie - wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w woj. lubelskim.

Uśmiech w stronę wyborców

Dr Bogdan Więckiewicz, socjolog z KUL, uważa, że każda pomoc jest ważna dla emerytów, szczególnie że większość z nich ma bardzo niskie uposażenie.

- Pomysł jest godny uwagi. Jednak trzeba pomyśleć bardziej kompleksowo o pomocy dla seniorów. Może warto zaczerpnąć kilka pomysłów z innych krajów, np. emeryci w Wielkiej Brytanii mają dofinansowania albo zwroty za ogrzewanie, za energię elektryczną. Mogą korzystać też z darmowych leków - podpowiada socjolog.

I zaznacza, że pomysł z 500 plus dla emerytów jest dobrym gestem, ale z pewnością niewystarczającym.

- Pytanie tylko, czy nas jako państwo na to stać. To już rolą polityków jest, aby nasze państwo nie poniosło na tym strat - dodaje dr Bogdan Więckiewicz.

Dr Lech Jańczuk, ekonomista z KUL, zastanawia się nad sensem wprowadzania dodatku, który miałby być jednorazowy.

- Myślę, że należy traktować ten pomysł jako uśmiech w stronę pewnej grupy wyborców. Chociaż nasze państwo aktualnie stać na taką pomoc ze względu na to, że dotyczyłaby raczej niewielkiej grupy emerytów. Chodzi głównie o byłych rolników, którzy rzeczywiście mają niskie emerytury. Nie ma obaw, że naszego kraju na to nie stać. Ma to związek z nadwyżką budżetową, która wynika ze wzrostu ściągalności podatku VAT - wyjaśnia lubelski ekonomista.

Gabriela Bogaczyk

Zajmuje się ochroną zdrowia i sprawami społecznymi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.