Fabryka komórek macierzystych w Szczecinie? Jest taki plan. Ten pomysł pojawił się pierwszy raz w 2017 roku

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz/ Polskapresse
Marek Rudnicki

Fabryka komórek macierzystych w Szczecinie? Jest taki plan. Ten pomysł pojawił się pierwszy raz w 2017 roku

Marek Rudnicki

Wraca pomysł uruchomienia w Szczecinie wielkiego laboratorium produkującego komórki macierzyste. Do rektora PUM wpłynął list od prezesa Fundacji Pomagamy Światowego Ruchu Polaków i Polonii w sprawie budowy holdingu strategicznego.

- Z boku patrząc, wydaje się, że takie potężne przedsięwzięcie może powstać od razu - mówi Zbigniew Wesołowski, prezes fundacji. - To nie takie proste, ale dziś, po dwóch latach prac, jesteśmy już na drodze prowadzącej do finalizacji pomysłu. Próbą komercjalizacji opracowań medycznych, które wyszły z etapu prac laboratoryjnych, zajmuje się m.in. międzynarodowa firma Genesis Group International Holding Limited z Nowego Jorku, której dyrektorem wykonawczym jest amerykański biznesmen Jerzy Szymczyk.

Wesołowski twierdzi, że obecnie kompletuje się grupa firm, które mają tworzyć przyszły holding. Prócz Genesis Group ma doń wejść niemiecka spółka Dolbiotech, która zlikwidowała na Ukrainie swoją fabrykę i zamierza budować w okolicach Wrocławia, za kwotę 60-100 mln dolarów, zakład nowej generacji biotechnologii dla trzody chlewnej. Drugą jest Eco Energy Tech.

- Stąd nasza propozycja dla PUM, by stał się kolejnym członkiem - wyjaśnia Wesołowski. - Ale też nie tylko. Byłem już na wstępnych rozmowach w Stoczni Szczecińskiej. Największym inwestorem jest jednak Qatar Holding, który już wyznaczył swojego pełnomocnika w Londynie i z właścicielem którego utrzymuję „stałe łącze”.

Dodaje też, że nawiązał również kontakt z architektem Jarosławem J. Gruzewskim, który studiował na Massachustetts Institute of Technology i w przypadku budowy w Szczecinie wielkiego laboratorium zająłby się jego zaprojektowaniem.

- Musimy poruszać się wśród osób światłych, coś znaczących, żeby osiągnąć cel - mówi Wesołowski. - Wizję przyszłego celu już mamy sprecyzowaną i na mocnych fundamentach, teraz potrzebni są do jej realizacji inżynierowie i osoby szeroko patrzące na rozwój gospodarczy.

Dodaje też: - Światowy Ruch Polaków i Polonii otrzymał już ofertę finansowania projektów inwestycyjnych do kwoty pięciu miliardów dolarów.

Fabryka komórek macierzystych w Szczecinie? Jest taki plan. Ten pomysł pojawił się pierwszy raz w 2017 roku
Sebastian Wołosz Zbigniew Wesołowski, prezes fundacji.
Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.