Felieton naczelnego. Wspierajmy Ukrainę (nadal)

Czytaj dalej
Wojciech Mucha

Felieton naczelnego. Wspierajmy Ukrainę (nadal)

Wojciech Mucha

W chwili, gdy piszę ten felieton przychodzą kolejne niepokojące informacje z Ukrainy. Na przedszkole w miejscowości Stanica Ługańska spadły pociski, wystrzelone z terytorium okupowanego przez prorosyjskich terrorystów.

Miałem okazję być w Stanicy Ługańskiej jeszcze w 2015 r. To drobna miejscowość Donbasu, de facto podgrodzie Ługańska, dziś kontrolowanego przez zależne od Moskwy siły. Staniczanie są w bardzo trudnej sytuacji. Od granicy z Rosją dzieli ich zaledwie 10 km, a z miastem, w którym żyli i pracowali sąsiadują przez rzekę Doniec, która jest de facto linią frontu.

Czwartkowy atak na Stanicę zadaje kłam rzekomemu „wycofywaniu się Rosji”. Rosyjska agresja trwa od 2014 roku i ani na chwilę się nie zakończyła. To dlatego w drodze na wschód jest właśnie Marcin Mamoń, z-ca redaktora naczelnego „Dziennika Polskiego”. Jego doświadczenie w relacjonowaniu konfliktów jest pewnikiem, że Czytelnicy mediów Polska Press dostaną informacje z pierwszej ręki, nieprzefiltrowane przez żaden ośrodek dezinformacyjny czy obowiązującą „narrację”.

Ale podobnego zaangażowania oczekiwać można także od tych, którzy przez lata nawoływali do „podawania dłoni Ukrainie”. Ukraińcy potrzebują naszego wsparcia – politycznego, materialnego i duchowego. I dobrze się stało, że w Kijowie pojawili się polscy parlamentarzyści z marszałkiem Ryszardem Terleckim na czele (oprócz niego solidarnie: Teresa Pamuła, Wiesław Krajewski, Krzysztof Lipiec, Waldemar Andzel, Tomasz Lenz, Michał Szczerba, Robert Tyszkiewicz i Paweł Bejda).

To jednak gest, który nie może zostać odosobniony, stąd – wybaczcie Państwo prywatny żal - dziwi mnie, że w Krakowie próżno szukać inicjatyw środowisk prawicowych i tzw. niepodległościowych, które wcześniej wspierały Ukraińców w każdy możliwy sposób, (trafnie zresztą argumentując, że to również w interesie Polski). Dziś milczą, podobnie jak w wielu innych elektryzujących i ważnych (także miejskich) sprawach. Ok, milczcie, tylko potem nie dziwcie się, że Wasz głos nie jest słyszany.

PS. W niedzielę o 13 pod Wieżą Ratuszową Konsulat Ukrainy w Krakowie oraz Związek Ukraińców w Polsce organizują „Akcję Wsparcia dla Ukrainy #StandWithUkraine”. Informację otrzymałem od krakowskiego KOD-u.

Wojciech Mucha

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.