Jerzy Doroszkiewicz

Filmowiec od Łupaszki kręcił w PRL “Czterech pancernych” i “Daleko od szosy”

Kapral Mikołaj Sprudin „Szerszeń”, żołnierz 5. Brygady Wileńskiej AK majora „Łupaszki” Fot. Materiał archiwalny Kapral Mikołaj Sprudin „Szerszeń”, żołnierz 5. Brygady Wileńskiej AK majora „Łupaszki”
Jerzy Doroszkiewicz

Instytut Pamięci Narodowej zebrał w tomie „Ta nasza wolność” teksty Dariusza Jarosińskiego poświęcone historii żołnierzy wyklętych i ich spadkobierców. Większość postaci wiązana była z majorem Zygmuntem Szendzielarzem „Łupaszką”.

Dziennikarze zyskali dostęp do archiwów, ostatni żyjący świadkowie historii przestali się obawiać, czasem to ostatnie chwile, by zdobyć świadectwa z pierwszej ręki. Pewnie dlatego wydany właśnie zbiór gromadzi teksty powstałe na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. 

Wielu bohaterów Dariusza Jarosińskiego łączą podobne życiorysy i doświadczenia pokoleniowe. Z miejsca uderza ich patriotyczne wychowanie, zaangażowanie w tworzenie niepodległej Polski po roku 1918. Trudno się zatem dziwić, że ich dzieci szły śladami rodziców.

Dziś o powojennym podziemiu niepodległościowym pisać można do woli, ale ciągle wydaje się, że nie wszystko jeszcze zostało powiedziane i napisane. Poznajcie historię "Łupaszki" 

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jerzy Doroszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.