Firma też płaci, gdy pracownik czeka

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Małgorzata Stempinska

Firma też płaci, gdy pracownik czeka

Małgorzata Stempinska

Są sytuacje, w których pracownik chciałby pracować, ale nie może. Jednak za ten czas otrzymuje pensję.

Mowa tutaj o tzw. gotowości do pracy. Pracownik musi być faktycznie zdolny do wykonywania swoich obowiązków (zarówno psychicznie, jak i fizycznie) oraz pozostawać w dyspozycji pracodawcy. Z drugiej strony muszą wystąpić przeszkody z winy pracodawcy, które uniemożliwiłyby wykonywanie pracy przez pracownika. Taka sytuacja ma miejsce, gdy przestój nastąpił np. z powodu braku zamówień.

- Natomiast jeżeli do przestoju doszło z winy pracownika, na przykład pracownik z uwagi na złe użytkowanie maszyny doprowadził do jej awarii, to wynagrodzenie nie przysługuje - wyjaśnia Wojciech Szota, p.o. zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy ds. Prawno-Organizacyjnych w Bydgoszczy.

Wynagrodzenie, jakie otrzymuje pracownik, powinno być zgodne z jego zaszeregowaniem, określonym stawką godzinową lub miesięczną. - Gdy taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, np. jest ono ustalone prowizyjnie, to wówczas za czas gotowości do pracy zatrudnionemu należy się 60 proc. wynagrodzenia - mówi Wojciech Szota. Wynagrodzenie nie może być niższe od płacy minimalnej.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.