Fiskus ma nowe hobby. Chętnie blokuje konta

Czytaj dalej
Fot. Pixabay.com
Agnieszka Domka-Rybka

Fiskus ma nowe hobby. Chętnie blokuje konta

Agnieszka Domka-Rybka

Fiskus ma zamrażać 4,6 tys. rachunków rocznie, co da budżetowi państwa 47 mld zł. Eksperci: - Blokada z zaskoczenia może sparaliżować firmę. Na zasadzie domniemania, czyli jak szef okaże się niewinny i splajtuje urzędnicy nie poniosą kary. Czytelnik: - Dziś wystarczy, że pani Basia ze skarbówki wkurzy się na pracownika piekarni i ciach! Nie ma już piekarni?

Ministerstwo Finansów poinformowało, że do października 2018 r. było 21 przypadków zablokowania rachunków bankowych należących do przedsiębiorców. Z kolei w tym roku Krajowa Administracja Skarbowa zainterweniowała tak aż 325 razy. Skala może nie wydaje się ogromna, gdy uwzględnimy liczbę firm, których jest w Polsce 1,7 mln. Jednak tendencja idzie wyraźnie ku wzrostowi.

Kiedy blokada na trzy miesiące?

Widać go również w naszym regionie, gdzie w całym 2018 roku odnotowano 16 blokad firmowych kont, w bieżącym już 26, a przecież jeszcze trwa. Mamy 204345 podmiotów gospodarczych (stan na październik 2019). W 2018 roku zamrożono łącznie ok. 91 mln zł firmowej gotówki (z 16 blokad dwie odbyły się na podstawie STIR, dotyczyły 764 tys. zł). Natomiast w 2019 unieruchomiono ok. 36 mln zł (6 na 26 blokad z systemu STIR na 7,9 mln zł.).

Blokada rachunku bankowego na żądanie szefa KAS w ramach STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej) jest możliwa od 30 kwietnia 2018 roku.

KAS blokuje coraz więcej krajowych kont. O szczegółach i konsekwencjach takiego działania - czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Domka-Rybka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.