Gmina Gubin/Maszewo: Na remonty dróg w Połęcku oraz Chlebowie trzeba będzie poczekać?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Gmina Gubin/Maszewo: Na remonty dróg w Połęcku oraz Chlebowie trzeba będzie poczekać?

Łukasz Koleśnik

Od lat mieszkańcy Chlebowa narzekają na „czołgówkę”, która przebiega przez ich wieś. Podobnie sytuacja wygląda w Połęcku. Wydawać by się mogło, że planowana budowa mostu na Odrze między dwoma miejscowościami doprowadzi do tego, że drogi zostaną wyremontowane. A może być odwrotnie.

Droga wojewódzka 138 w ostatnim czasie budziła wiele emocji. Dość powiedzieć, że w zeszłym roku mieszkańcy Wałowic i okolicznych miejscowości zorganizowali protest, w którym domagali się remontu odcinka.

- Nawierzchnia pozostawia wiele do życzenia, do tego przy głównej drodze nie ma chodników, a w niektórych miejscach nawet pobocza - podkreślają mieszkańcy.

Częściowo się udało, ponieważ droga pomiędzy Jaromirowicami a Wałowicami zostanie naprawiona w tym roku.

- Zakres inwestycji obejmować będzie przebudowę drogi wojewódzkiej nr 138 na odcinku Jaromirowice – Wałowice poza miejscowościami na długości 2,62 km, poszerzenie nawierzchni jezdni do 6 m wraz z poszerzeniami na łukach oraz wykonanie odwodnienia powierzchniowego do przydrożnych rowów - wymienia dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze, Paweł Tonder.

A co z drogami w wioskach? Mieszkańcy Chlebowa podkreślają, że trasa przez ich miejscowość przeszkadza nie tylko kierowcom. - Przecież tam ludziom trzęsą się naczynia i pękają budynki już od wielu lat - podkreślała radna sejmiku wojewódzkiego, Anna Chinalska.

Naprawy dróg w Chlebowie, czy też sąsiednim Połęcku, próżno szukać w planach ZDW. Można to powiązać z planowaną budową przeprawy nad Odrą w Połęcku. - Zakres planowanej inwestycji obejmuje budowę mostu przez rzekę Odrę wraz z budową nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 138 w całości po nowym śladzie od miejscowości Granice do Chlebowa i będzie łączyła się z istniejącą drogą wojewódzką nr 138. Takie rozwiązanie pozwoli ominąć miejscowości Granice, Maszewo, Połęcko oraz Chlebowo - wyjaśnia P. Tonder. - Odcinek drogi wojewódzkiej, zastąpiony nowo wybudowanym odcinkiem trasy zostanie przekazany zarządcy dróg powiatowych.

Tym samym inny samorząd, który ma już na głowie wiele odcinków do remontu, będzie zajmował się kolejnymi. Czy na ich remont przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać?

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.