Gniezno: Happening antysmogowy w trakcie biegu

Czytaj dalej
Fot. Magdalena Smolarek
Magdalena Smolarek

Gniezno: Happening antysmogowy w trakcie biegu

Magdalena Smolarek

Podczas biegu Nocna Zadyszka w Gnieźnie jeden z biegaczy zwracał na siebie szczególną uwagę. Z jakiego powodu? Założył bowiem specyficzną maskę.

Był to gnieźnieński radny Tomasz Dzionek, organizator społecznej akcji "Samo się nie posprząta", podczas której doprowadzono do porządku teren wokół torów kolejki wąskotorowej.

Tym razem Tomasz Dzionek zwraca uwagę na problem czystości powietrza nad Gnieznem, które przy spadającej temperaturze na zewnątrz i włączonych piecach jest bardzo niskiej jakości.

- To jest maska antysmogowa, w której biegam już od kilku tygodni. Zapobiega ona wdychaniu zanieczyszczeń z powietrza i faktycznie czuję ogromną różnicę. Po ostatnich weekendowych biegach, w których brałem udział bez maski, odczuwałem bóle głowy i gardła - mówi Tomasz Dzionek.

- Zarówno w centrum miasta jak i na przedmieściach, rano, a w szczególności wieczorem powietrze jest tak fatalnej jakości, że nie powinno się wychodzić z domu, a co dopiero biegać. Czeka nas jeszcze pięć miesięcy funkcjonowania w takich warunkach. Większość z nas bagatelizuje ten problem wychodząc z założenia, że to tylko zapach. Jednak znajdujący się w powietrzu benzopiren jest dla naszego zdrowia bardzo niebezpieczny

- podkreśla Tomasz Dzionek.

Tomasz Dzionek podczas biegu Nocna Zadyszka w Gnieźnie
Magdalena Smolarek Tomasz Dzionek podczas biegu Nocna Zadyszka w Gnieźnie

- Miasto w ramach programu KAWKA zlikwidowało 654 piece węglowe, które w ramach dofinansowania zastąpiono gazowymi. Wdrażany będzie program "Czyste powietrze", który będzie miał na celu edukowanie mieszkańców o zagrożeniach, jakie niesie za sobą palenie w piecach niedozwolonych substancji, o potrzebie wymiany starych pieców i możliwości dofinansowania w razie ich wymiany. Mieszkańcy muszą zrozumieć, że zatruwają środowisko, w którym żyją oni sami, ich rodziny i sąsiedzi. Pragnę przypomnieć, że istnieje również możliwość uzyskania znacznego dofinansowania ze środków unijnych na wymianę całej instalacji grzewczej. Są to bardzo duże pieniądze. Jako radny miasta Gniezna zamierzam położyć duży nacisk na edukację ekologiczną i takich akcji będzie więcej. W mojej ocenie działania podejmowane przez gnieźnieńską straż miejską są niewystarczające, bo ciężko jest złapać każdego na gorącym uczynku - mówi Tomasz Dzionek.

Tomasz Dzionek podczas biegu Nocna Zadyszka w Gnieźnie
Magdalena Smolarek

- Wiem, że dla pana prezydenta Tomasza Budasza zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza w mieście jest bardzo ważne i zamierzam z nim w tej sprawie współpracować - dodaje.

Magdalena Smolarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.