Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Majka Lisińska-Kozioł

Góra Gór odesłała go do domu. Ale podarowała kolejną szansę

Lodowiec zaczyna się piąć, a jego sztywne cielsko pęka siecią szczelin, pisał spod K2 Rafał Fronia Fot. Fot. archiwum Rafała Froni Lodowiec zaczyna się piąć, a jego sztywne cielsko pęka siecią szczelin, pisał spod K2 Rafał Fronia
Majka Lisińska-Kozioł

Kiedy zaczynamy się wspinać? Czy wtedy, gdy raki i czekany dotkną lodu, czy może już wtedy, gdy głowa i myśli zawładnięte zostaną tym, co nas tam czeka? - pisał spod K2 Rafał Fronia.

Jak duży kamień wyeliminował Pana z wyprawy?
Może wielkości połowy cegły. Zobaczyłem go w ostatniej chwili. Byliśmy na zboczu, którego nachylenie przekraczało 60 stopni. Żeby ustać, trzeba było wbić przednie zęby raków. Wpięty w linę poręczową, jedną ręką się podciągałem, w drugiej miałem czekan, na którym się opierałem i patrzyłem w górę, żeby zdążyć się uchylić przed nadlatującymi kawałkami skał. One wydają charakterystyczny dźwięk. Odbijają się od lodu, obracają i znów je słychać.

Nie usłyszał Pan tego „swojego”?
Podniosłem głowę i zobaczyłem jak na mnie leci. Nawet nie krzyknąłem, rzuciłem się na Piotra (Tomalę - przyp. MLK). Był tuż za mną. Oderwało nas od ściany. Zawiśliśmy na linie. Dyndałem na niej i próbowałem się jakoś ogarnąć.

Udało się?
Nie miałem władzy w palcach. Ból się wzmagał. Zeszliśmy z „Krótkim” (Piotrem Tomalą - przyp. MLK) jakieś 200 metrów po śniegu. Byłem wpięty do liny karabinkiem. Było cichuteńko, jakbym miał słuchawki na uszach, a nie słyszałem jak Marek Chmielarski krzyczy z obozu II: „Spier...ać! Lawina!”. Zresztą nawet jakbym słyszał jego głos, to bym się zdziwił: - Jaka lawina? Przecież jedną już zaliczyliśmy, w zeszłym tygodniu. No więc nie słyszałem, ale instynktownie podniosłem głowę i zobaczyłem ścianę wielkości kwartału budynków, która pędziła w naszą stronę. Piotrek wypiął się i ruszył na skały … a ja zębami ściągnąłem prawą rękawicę. Lewą ręką nie mogłem sobie pomóc.

I co?
Wykręcałem karabinek, ale nie patrzyłem na niego, tylko w górę, na to, co leciało. I gdy w końcu się wypiąłem, wskoczyłem w szczelinę.

Obrócił się Pan w niej jak klucz w zamku.
Chciałem się zaklinować. Tydzień wcześniej, gdy uderzyła w nas pierwsza lawina, byłem wpięty w linę i wtulony w lód, a plecak ciągnął mnie w dół tak, jakby mi ktoś naładował tam ze trzysta kilo kamieni. Przez kilka dni czułem ten ciężar w obolałych ramionach. A teraz nie byłem przecież przywiązany.

Czytaj więcej:

 • jak Rafał Fronia opisuje K2
 • co mówi o pakistańskim jedzeniu
 • jaka atmosfera panowała w bazie podczas tej blisko trzymiesięcznej wyprawy
Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Majka Lisińska-Kozioł

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.