Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Górnicy chcą 10 proc. podwyżki pensji. Pracownicy kopalni Marcel pragną odłączenia kopalni od PGG

Czytaj dalej
Fot. arc
Arkadiusz Biernat

Górnicy chcą 10 proc. podwyżki pensji. Pracownicy kopalni Marcel pragną odłączenia kopalni od PGG

Arkadiusz Biernat

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, przyjeżdża na Śląsk. W siedzibie Polskiej Grupy Górniczej będzie rozmawiał ze związkami zawodowymi w sprawie 10-procentowej podwyżki zarobków górników. Pracownicy Marcela chcą za to odłączenia kopalni od PGG.

Górnicy mają dość odwlekania tematu i domagają się podwyżek. Dziś, o godz. 12, w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej rozmawiać w tej sprawie będą związki zawodowe, przedstawiciele PGG i minister energii Krzysztof Tchórzewski.

NEGOCJACJE PŁACOWE ROZPOCZĘTE: ILE DOSTANĄ GÓRNICY?

Organizacje związkowe w PGG postulują podwyższenie wynagrodzeń pracowników o 10 procent. Związkowcy przyznają, że wzrost płac górnikom się należy.

SPRAWDŹ
ILE NAPRAWDĘ ZARABIA GÓRNIK

- Od około 5 lat nie było podwyżek płac górników w kopalniach obecnie należących do PGG. W ubiegłym roku górnictwo wypracowało 3,6 mld zł zysku netto. Kiedy trzeba było, to górnicy poświęcili część swego wynagrodzenia dla ratowania firmy. Dziś trzeba im to oddać - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

Związkowcy z PGG zaznaczają, że zróżnicowanie zarobków pracowników w górniczych spółkach są bardzo duże. Ich zdaniem najniższe są właśnie w PGG.

- W Bogdance górnicy średnio zarabiają o 1,5 tys. zł więcej. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej to przynajmniej 2 tys. zł. A praca jest tak samo ciężka. Nie mówimy, że płace mają być równe wszędzie, ale powinny być o wiele bardziej zbliżone - dodaje Ziętek. Jego zdaniem decyzja o znaczących podwyżkach powinna zapaść jak najszybciej. A dopiero później należy się zastanawiać jak ją ulokować w funduszu wynagrodzeń.

W Ministerstwie Energii nie zdradzają, czy minister Krzysztof Tchórzewski przywiezie dziś z Warszawy na Śląsk gotowe rozwiązania.

W dalszej części:

 • Eksperci o tym, czy podwyżki są ekonomicznie uzasadnione
 • Ile zarabiaja górnicy
 • Jakie dostają umowy
 • O referendum w Radlinie
Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Arkadiusz Biernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.