Hakerzy atakują, a my ułatwiamy im kradzieże

Czytaj dalej
Fot. 123RF.com
Katarzyna Paczewska

Hakerzy atakują, a my ułatwiamy im kradzieże

Katarzyna Paczewska

Masz jedno proste hasło do wielu kont w sieci, w tym do poczty e-mailowej? Robisz nieświadomie przysługę hakerom. Przeczytaj, dlaczego.

Wycieków i kradzieży danych było w ostatnim czasie wiele. Z głośniejszych przykładów w grudniu podano informację, że w hotelach sieci Starwood należącej do grupy Marriott doszło do poważnego wycieku danych użytkowników. W wyniku błędu w systemie zabezpieczeń osoby niepowołane miały dostęp do informacji o ponad 500 mln gości takich hoteli jak Sheraton, Westin czy St. Regis - podał portal Wirtualne Media. Wśród danych były nie tylko adresy i numery telefonów, ale też informacje o kartach płatniczych wystarczające do tego, by posługiwać się nimi bez zgody właściciela.

W styczniu głośniej zrobiło się dzięki portalowi Niebezpiecznik.pl, pisano o wycieku danych Freshmail.pl (dostawcy usług z zakresu e-mail marketingu). Freshmail upublicznił dane ponad 1000 klientów.

Kilka dni temu na jednym z hakerskich for internetowych pojawiła się oferta sprzedaży bazy, która zawiera 773 miliony adresów e-mailowych i 21 milionów haseł pochodzących z ponad 2000 serwisów (także polskich). Wieczysty dostęp do tej bazy, którą media nazywają Collection #1, wraz z regularnymi aktualizacjami kosztuje tylko 45 dolarów - podają eksperci portalu Niebezpiecznik.

Takie historie, z winy nieświadomego portalu, błędu, ale też włamań hakerów będą się zdarzać. Jednak my coraz częściej ułatwiamy nieuczciwym użytkownikom sieci kradzieże. Jak? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.