Olga [email protected]

Historia Polski poznawana poprzez zabawę

Uczniowie wzięli udział m. in. w koncercie pieśni patriotycznych oraz konkursie wiedzy o żołnierzach wyklętych. Fot. Grzegorz Olkowski Uczniowie wzięli udział m. in. w koncercie pieśni patriotycznych oraz konkursie wiedzy o żołnierzach wyklętych.
Olga [email protected]

Rozpalanie ogniska na czas, rzut ćwiczebnym granatem - z takimi wyzwaniami mierzyli się uczestnicy gry „O Szablę Pułkownika Pileckiego” w Toruniu.

- Myślę, że bardzo ważne jest wychowywanie młodzieży w duchu patriotyzmu - opowiada Piotr Biegalski, organizator akcji. - Patriotyzm to m.in. pamięć o tych którzy żyli siedemdziesiąt lat temu i którzy musieli uciekać przed swoimi prześladowcami, czy kolejnym zniewoleniem grożącym Polsce.

Już po raz 5. dzieci i młodzież spotkały się wspólnie na Barbarce w ramach obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. Ideą akcji jest przybliżenie uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych wiedzy na temat działalności żołnierzy wyklętych.

- Myślę, że nauka poprzez zabawę to najlepszy sposób na to, by trwale coś zapamiętać - zapewnia Karolina, uczennica liceum.

Ponad dwustu uczestników gry terenowej poprzez zabawę i start w różnorodnych konkurencjach, mogło dowiedzieć się jak wyglądało życie codzienne żołnierzy niezłomnych.

- Sama inicjatywa tworzenia tego typu wydarzenia jest bardzo ciekawa - przekonuje Agata, uczennica gimnazjum. - Konkurencje są zorganizowane tak, że ma się wrażenie jakbyśmy się przenieśli w czasie.

Sporym zainteresowaniem podczas sobotniej gry cieszył się punkt strzelecki, gdzie każdy z uczestników mógł sprawdzić swój refleks. Jak przekonuje Szymon Sadowski, starszy strzelec do oddania celnego strzału podstawą jest przyjęcie prawidłowej postawy ciała.

-Kolba powinna oparta być w dołku strzeleckim, gdyż zapewnia to pewność podczas strzału - wyjaśnia Szymon. -Ponadto ważne jest zgranie muszki ze szczerbinką, powinniśmy mieć też lekko ugięte nogi w kolanach, z czego lewą wysunąć do przodu.

W trakcie całego spotkania interesujących odpowiedzi na pytania dotyczące żołnierzy wyklętych udzielał prof. dr hab. Wojciech Polak. Podkreślał w jak dużym stopniu żołnierze niezłomni poświęcali się dla niepodległości, w związku z czym należy im się hołd i pamięć.

- Obecnie w polskich szkołach zarówno temat żołnierzy wyklętych, jak i w ogóle historia najnowsza są dość mocno zaniedbane - zauważa prof. dr hab. Wojciech Polak, organizator akcji. - Należy jednak zaznaczyć, że w czasach PRL-u przez dziesiątki lat o żołnierzach wyklętych nie można było mówić, czy pisać.

Po zaciętej rywalizacji szablę Pułkownika Pileckiego otrzymało Gimnazjum nr 11. W kategorii podstawówek wygrała Szkoła Podstawowa nr 15, w kategorii szkół gimnazjalnych Gimnazjum nr 11, a w kategorii szkół średnich LO nr 10.

Fundatorem nagród był m.in. Urząd Miasta Torunia oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Autorka: Olga Taraszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.