Idzie nowe na aleję Solidarności

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Artur Jurkowski

Idzie nowe na aleję Solidarności

Artur Jurkowski

Dzisiaj próby obciążeniowe nowych estakad. Przed Euro zniknie większość utrudnień w ruchu na przebudowywanym skrzyżowaniu.

Będzie łatwiej. To już pewne. Ale jakie rozwiązanie zostanie ostatecznie przyjęte w czerwcu na skrzyżowaniu Solidarności - Sikorskiego - gen. Ducha, to się dopiero okaże. Chodzi o dwie zmiany. Pierwsza - pod znakiem zapytania - to otwarcie estakad umożliwiających przejazd nad skrzyżowaniem. Druga - ma wejść w życie od 10 czerwca - to likwidacja „wąskich gardeł” na al. Solidarności i al. Sikorskiego.

Czy estakady wytrzymają

Wraz z przebudową skrzyżowania powstały dwie estakady wzdłuż al. Solidarności. Umożliwią kierowcom bezkolizyjny przejazd na wprost nad skrzyżowaniem. We wtorek ma się okazać, czy konstrukcja wytrzyma przyszłe naciski. Odbędą się próby obciążeniowe.

Jeśli próby wypadną pozytywnie, to nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby na estakady wjechały samochody

- przekonuje Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów.

Idzie nowe na aleję Solidarności
Anna Kurkiewicz We wtorek odbędą się próby obciążeniowe nowych estakad

- Wytrzymałość estakad to klucz do ich otwarcia dla ruchu - sekunduje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Ratusz chce, aby estakady były otwarte przed 16 czerwca, czyli przed inauguracyjnym meczem młodzieżowego Euro w piłce nożnej.

- Mocno naciskamy na Skanską, która jest wykonawcą prac, aby tak się stało - twierdzi Pidek.

To już kolejny termin otwarcia estakad. Pierwotne miały być przejezdne w grudniu ub.r. Ten termin „odwołano” w listopadzie 2016 r. Zastąpił go nowy - mówiący o przełomie kwietnia i maja 2017 r. Później data została przesunięta o miesiąc: na przełom maja i czerwca.

Obecnie mówi się o pierwszej połowie czerwca. Ale jest to pod znakiem zapytania. Bo nie tylko trzeba mieć pewność, że konstrukcja wytrzyma. Przy estakadach trzeba jeszcze wykonać trochę prac budowlanych. M.in. nie ma kap chodnikowych przy najeździe od strony Warszawy. W ZDM - jak udało się nam ustalić - zaczyna się już mówić, że na estakady kierowcy wjadą dopiero na przełomie czerwca i lipca.

Pokręcimy się po rondzie

W czasie Euro utrudnienia w ruchu w rejonie budowy będą znacznie mniejsze, jak nie znikome. Przed rozpoczęciem turnieju planujemy wprowadzić nową organizację ruchu

- zapowiada Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.

Znikną dwa drogowe „wąskie gardła”. - Do ruchu dopuszczona zostanie cała jezdnia południowa al. Solidarności i jezdnia zachodnia al. Sikorskiego. Mówiąc najprościej: każda relacja zostanie „przełożona” już na docelową jezdnię, a ruch na skrzyżowaniu odbywałby się już na zasadzie ruchu okrężnego - precyzje Kieliszek.

Na razie na skrzyżowaniu nie będzie działać sygnalizacja świetlna. Nie będzie też otwarty wjazd w gen. Ducha (poza autobusami).

Zmiany, jak ustaliliśmy, mają wejść w życie od 10 czerwca.

Roboty budowlane na skrzyżowaniu potrwają do końca sierpnia. W wakacje kierowcy muszą się jednak przygotować na kumulację utrudnień związanych z pracami bitumicznymi, m.in. układaniem ścieralnej warstwy asfaltu.

Artur Jurkowski

Zajmuje się samorządem, głównie funkcjonowaniem lubelskiego ratusza oraz Rady Miasta Lublin. Ponadto inwestycjami m.in. drogowymi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.