Agata Pastułka

III powstanie śląskie – nieważne? A może podejrzane, jak cały Śląsk?

Agata Pastułka

Dlaczego marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie lubi zwycięskiego powstania, które przywróciło Górny Śląsk Polsce?

Marek Kuchciński, marszałek Sejmu RP, stwierdził, że nie ma wolnego terminu, by zorganizować w Sejmie wystawę poświęconą III powstaniu śląskiemu. W zeszłym roku gościła ona w Senacie, a w tym roku, zgodnie z obietnicą ówczesnych władz (PO, PSL), miała zawitać do Sejmu. Nic z tego!

– Okazało się, że nie ma na nią wolnego terminu. Taką lakoniczną informację otrzymaliśmy od marszałka Sejmu – informuje prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. Razem z marszałkiem województwa śląskiego Wojciechem Saługą oraz prezydentem Sosnowca Arkadiuszem Chęcińskim zadeklarowali, podczas wspólnej konferencji prasowej, że 11 maja jadą do Sejmu i złożą tam apel do marszałka Kuchcińskiego, by jednak zgodził się na zorganizowanie wystawy. – Będzie pan marszałek czy go nie będzie, my apel podpisany przez samorządowców, ale też parlamentarzystów złożymy – mówi Kostempski.
– Choć rocznica wybuchu powstania już minęła, to przecież możemy wystawą upamiętnić bitwę o Górę św. Anny, która w dniach 21–26 maja 1921 r. była świadkiem zaciętych walk – zaproponował Kostempski.

Saługa stwierdził, że tegoroczne obchody rocznicy III powstania śląskiego były niezwykle uroczyste i zgromadziły wielu mieszkańców województwa. Zwłaszcza koncert zorganizowany w Sosnowcu. – Bardzo się z tego cieszymy, liczymy, że wiedza o powstaniach będzie rosła. Dziś łączy nas inicjatywa, by poznało ją jak najwięcej Polaków – wyjaśniał Chęciński.
Jak stwierdził marszałek Saługa, dziwi go niechęć do przedstawienia wystawy w Sejmie. – Przecież wszystkim nam powinno zależeć na tym, by promować wiedzę historyczną. Poza tym czemu nie promujemy powstania zwycięskiego, które przywróciło Śląsk Polsce? – pytał Saługa i dodał: – Rozumiem, że czcimy powstanie warszawskie, jego wielkich bohaterów, ale zakończyło się ono niestety klęską. Podkreślajmy też te momenty, w których byliśmy nie tylko moralnymi zwycięzcami – posumował Saługa.

Agata Pastułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.