Ikea w Lublinie: Wiking i Pipi na otwarcie

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Piotr Nowak

Ikea w Lublinie: Wiking i Pipi na otwarcie

Piotr Nowak

Za dwa tygodnie otwarcie IKEA w Lublinie. Do centrum wprowadzą się też inne znane marki. Nie wszyscy cieszą się z nowej galerii. - Lokalni przedsiębiorcy na tym stracą - alarmuje ekspert.

Otwarcie sklepu IKEA Lublin nastąpi w środę, 23 sierpnia - ujawniła we wtorek szwedzka sieć meblowa. Dziesiąty sklep sieci w Polsce i pierwszy we wschodniej części kraju przyjmie gości o godz. 10. Na ten dzień firma przygotowała dla klientów „parapetówkę”.

- Wiemy, że na otwarcie sklepu IKEA w Lublinie czeka wielu mieszkańców - mówi Monika Kosińska, dyrektor sklepu IKEA Lublin.

- Przygotowaliśmy mnóstwo ciekawych i inspirujących atrakcji o szwedzkim charakterze. Mamy nadzieję, że umilą one czas naszym gościom - dodaje Kosińska.

W dniu otwarcia klienci będą mogli wziąć udział w warsztatach dla majsterkowiczów. Najmłodsi goście będą mogli samodzielnie wykonać dla siebie stroje i zamienić się w prawdziwych wikingów (ta atrakcja będzie dostępna również w weekend) albo wybudować sobie zabawki z kartonów IKEA.

Na dzieci czekać też będą typowo szwedzkie postacie - wikingowie, dzieci z Bullerbyn i Pipi Langstrumpf. Dla wszystkich klientów przygotowana została specjalna gra miejska oraz minilekcje języka szwedzkiego. Będzie również można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wikingiem.

Na otwarcie sklepu szwedzkiej sieci część lublinian czekała od 2009 r. Ostateczny termin zakończenia budowy poznaliśmy w styczniu ubiegłego roku. IKEA Lublin będzie drugim pod względem wielkości sklepem firmy w Polsce. Do dyspozycji klientów oddanych zostanie 33,5 tys. mkw. sklepu z meblami i innymi artykułami wyposażenia domu.

Obok, kilka tygodni później, powstaje centrum handlowe o powierzchni 24 tys. mkw. z blisko 70 różnymi sklepami i punktami usługowymi. Na otwarcie centrum poczekamy kolejnych kilka tygodni.

Na nową galerię skarżą się przedstawiciele lokalnego biznesu. - Na otwarciu IKEA na pewno stracą mniejsze sklepy z meblami i wyposażeniem wnętrz. Na lokalnych przedsiębiorców i kupców już nie będzie miejsca w Lublinie - alarmuje Dariusz Jedlina, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Lublinie.

Z badania firmy doradczej Colliers International wynika, że Lublin jest przesycony galeriami. Działa tu aż 13 centrów handlowych o łącznej powierzchni ponad 326 tys. mkw. Na 1000 mieszkańców przypada tu aż 959 mkw. powierzchni w sklepach, a po otwarciu IKEA wzrośnie do 1126 mkw.

- Tego nie da się uniknąć. Trend związany z budową centrów handlowych rozwijał się już od kilkunastu lat - zastrzega Tomasz Iwan z biura nieruchomości Kleczkowski w Lublinie.

Dodaje, że centrum IKEA będzie stanowiło dużą konkurencję przede wszystkim dla galerii Olimp.

- Sklep będzie ściągał do Lublina klientów z całego regionu i gości z Ukrainy - dodaje ekspert. Co ciekawe, w centrum handlowym, obok IKEA, znajdą się sklepy sieci Black Red White i VOX Meble.

- Fakt otwarcia sklepu Ikea w Lublinie bezpośrednio wiąże się z otwarciem naszego nowego salonu, co jedynie dowodzi, że to miasto i miejsce, które wybraliśmy ma ogromny potencjał. Cały czas wzrasta sprzedaż i zainteresowanie naszymi produktami, więc liczymy na to, że za jakiś czas będziemy mogli pochwalić się nowymi osiągnięciami i sukcesami - przyznaje Grzegorz Siłaczuk, dyrektor do spraw sprzedaży w BRW. To będzie drugi duży sklep BRW w Lublinie. Pierwszy znajduje się przy ul. Diamentowej.

- Jestem w szoku. IKEA i BRW zawsze konkurowały ze sobą - przyznaje Iwan i dodaje, że na tej decyzji skorzystają klienci. - Nie będą musieli jeździć po całym mieście, żeby poznać ofertę konkurencji. Mogą spodziewać się też obniżek.

Autobusy na otwarcie

Na otwarcie IKEA dojedziemy autobusami linii nr 23 i 42. Od 23 bm. trasa linii zostanie wydłużona o sześć przystanków. Końcowy będzie się nazywać „Kupiecka Ikea”.

Autobusy pojadą ulicami: Wojtasa, Do Dysa, al. Spółdzielczości Pracy, Nasutowska, Kupiecka.

Piotr Nowak

Zajmuję się gospodarką regionu, sprawami sądowymi i prokuratorskimi oraz religią.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.