Ile jeszcze będziemy żyć? Eksperci wiedzą

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Gabriela Bogaczyk

Ile jeszcze będziemy żyć? Eksperci wiedzą

Gabriela Bogaczyk

Kobiety z miast woj. lubelskiego żyją dłużej niż większość Polek. GUS: Obecne 60-latki mają przed sobą 25 lat, a mężczyźni - 20.

Najnowszy raport GUS podaje przeciętną długość życia Polaków. Odpowiada też na pytanie, ile jeszcze będziemy żyć. Oczywiście, w teorii.

Statystyczny 60-latek z Lubelszczyzny, który mieszka w mieście, ma przed sobą jeszcze 19 lat i 9 miesięcy życia, a kobieta aż 25 lat. To plasuje mieszkanki naszego regionu na drugim miejscu w kraju. Dłużej żyją tylko kobiety na Podlasiu, ale zaledwie o jeden miesiąc.

Mieszkańcy wsi z woj. lubelskiego będą, według prognoz GUS, żyć trochę krócej niż ich równolatkowie z większych miast. 60-letni mężczyźni jeszcze 18,4 roku, a kobiety - 24,7 roku.

270 osób z województwa lubelskiego ma powyżej 100 lat. W Lublinie jest ich 31

- Długość życia zaczęła się widocznie wydłużać w latach 90. XX wieku. Zmieniła się wtedy dieta Polaków, nawyki i przyzwyczajenia. Na półkach sklepowych pojawiły się produkty wcześniej niedostępne. Społeczeństwo zaczęło przywiązywać większą wagę do zdrowia. Generalnie poprawiły się komfort życia i świadomość Polaków - wyjaśnia dr hab. Dariusz Wadowski, kierownik Katedry Medialnej Komunikacji Społecznej KUL.

A jak wytłumaczyć to, że to osoby mieszkające w większych miastach żyją dłużej?

- Wynika to z tego, że te przemiany najpierw następowały w miastach. Dopiero później dotarły do innych miejscowości - odpowiada socjolog i zaznacza, że w związku z tym, że w Polsce żyje coraz więcej seniorów, należy większą wagę przykładać do ich potrzeb, aby nie czuli się wykluczeni.

- Chodzi m.in. o dogodną infrastrukturę, zniżki, ale też o pomoc i integrację w dziennych ośrodkach wsparcia. To takie miejsca, w których osoby starsze mają szansę na kontakt z rówieśnikami i rozwój pasji. Trzeba o tym pomyśleć, bo w niektórych gminach zdarza się, że już co 3 osoba ma powyżej 60 lat - wylicza dr hab. Wadowski.

Zaznaczmy, że dane GUS dotyczące średniego dalszego trwania życia są brane pod uwagę przy wyliczaniu wysokości emerytury. - Prosta matematyka pokazuje, że im później przechodzimy na emeryturę, tym jest ona wyższa. Rośnie wartość składek na indywidualnym koncie w ZUS i jednocześnie spada liczba miesięcy, przez którą dzieli się emerytalne oszczędności - tłumaczy Małgorzata Korba, lubelski rzecznik ZUS i przypomina, że obecnie można skorzystać w ZUS z pomocy doradców emerytalnych, którzy wyliczą nam prognozowaną wysokość emerytury.

W naszym województwie żyje ok. 270 osób, które ukończyły 100 lat. W samym Lublinie jest ich obecnie 31.

Gabriela Bogaczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.