Inwestują w osoby niepełnosprawne

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Piotr Nowak

Inwestują w osoby niepełnosprawne

Piotr Nowak

Inwestycje i rekrutację zapowiada Lubelska Spółdzielnia Niewidomych. Niepełnosprawnych do aktywności zawodowej zachęca dziś ZUS.

- Montuję sznury z nasadką do prodiży. W ciągu ośmiu godzin składam 200 sztuk, a zaczynałem od 25 - mówi Krzysztof Tarkowski, jeden z niedowidzących pracowników Lubelskiej Spółdzielni Niewidomych. - Pracuję tu od 31 lat. Lubię to co robię. Nie wyobrażam sobie siedzenia w domu..

Dawniej, jeszcze w czasach PRL, Lubelska Spółdzielnia Niewidomych wytwarzała najprostsze produkty, jak szczotki i kapsle. Jednak ostatnie kilkanaście lat to zwrot w stronę branży elektrotechnicznej i motoryzacyjnej. - Przezwyciężamy stereotypy - zastrzega Paweł Skrzypek, prezes LSN Lublin.

LSN Lublin produkuje elementy m.in. do maszyn rolniczych Ursus, Pronar i urządzeń marki Bosch
Anna Kurkiewicz - Lubię swoją pracę - mówi Krzysztof Tarkowski z LSN Lublin

- Kiedyś produkcja wiązek elektrycznych była zarezerwowana tylko dla osób pełnosprawnych. Teraz stanowiska pracy są dostosowane do niepełnosprawnych. Jak to wygląda w praktyce? Na przykład elementy składowe urządzenia zawsze są ułożone w tej samej pozycji i w tym samym miejscu, żeby osoba niewidoma wiedziała, gdzie ma sięgnąć. Maszyny i stoły są zabezpieczone w ten sposób, żeby nikt nie zrobił sobie krzywdy - wyjaśnia Skrzypek. Obecnie firma zatrudnia 202 osoby. 70 proc. załogi stanowią niepełnosprawni. Połowa pracowników ma dysfunkcję wzroku.

Rozwijamy się i kupujemy kolejne maszyny i urządzenia

- W najbliższym czasie planujemy zakup sprzętu wartego kilka milionów złotych. Powoli zaczyna brakować nam miejsca, więc w przyszłym roku chcemy dobudować nowe skrzydło zakładu, w którym mieścić się będzie magazyn wysokiego składowania - zapowiada Skrzypek.

Co ważne, za rozbudową zakładu idzie zwiększenie zatrudnienia. W tym roku pracę w LSN znalazło kilkanaście osób. W 2017 r. prezes zapowiada nabór kolejnych 20. Głównie osób niepełnosprawnych.

Wraz ze spadającym poziomem bezrobocia wzrasta zapotrzebowanie na osoby chętne do pracy. Już dziś osoby niepełnosprawne do pracy będzie zachęcać ZUS w ramach „Dnia Osób z Niepełnosprawnością”.

- Głównym tematem tegorocznego wydarzenia będzie szeroko rozumiana aktywizacja osób z niepełnosprawnością: zawodowa i społeczna. Eksperci zaproszonych instytucji podpowiedzą, jakie formy wsparcia są dostępne dla niepełnosprawnych - zapowiada Joanna Kamola, kierownik chełmskiego ZUS.

Osoby, które dziś odwiedzą placówki ZUS skorzystają nie tylko z porad pracowników Zakładu, ale też będą mogli skonsultować się ze specjalistami z innych instytucji. Wśród nich są między innymi Narodowy Fundusz Zdrowia, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ośrodki pomocy społecznej, urzędy pracy i urzędy skarbowe. Z pomocy ekspertów będzie można skorzystać w Chełmie, Zamościu, Biłgoraju, Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie i Krasnymstawie. W Lublinie dyżury odbędą się w godz. 9-14 w sali obsługi klientów Oddziału ZUS w Lublinie (emerytalno-rentowej), przy ul. Zana 36.

Piotr Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.