Inwestycje w Lublinie: czekamy na nowe hotele i centrum handlowe szwedzkiej sieci

Czytaj dalej
Fot. mat. nadesłane/wizualizacja
Piotr Nowak

Inwestycje w Lublinie: czekamy na nowe hotele i centrum handlowe szwedzkiej sieci

Piotr Nowak

Unia przy Al. Racławickich, Arche przy ul. Zamojskiej i Hampton by Hilton na Czechowie. W najbliższych latach w Lublinie będzie przybywać głównie nowych hoteli. Natomiast jeszcze przed końcem wakacji planowane jest zakończenie inwestycji sieci IKEA.

Jeszcze w sierpniu ruszy w Lublinie budowa 15-kondygnacyjnego Unia Art Residence (inwestor TBV) w sąsiedztwie Ogrodu Saskiego. W budynku, który połączy funkcje hotelowe i mieszkalne, znajdzie się 191 apartamentów o powierzchniach od 23 do 125 mkw.

Mieszkańcy będą mogli skorzystać z basenu, jacuzzi, sauny i sali fitness oraz restauracji. Do ich dyspozycji zostanie oddana także całodobowa recepcja. Wszyscy goście będą anonsowani, a zarządzanie kluczami i przesyłkami ewidencjonowane. Planowane oddanie inwestycji do użytku: koniec 2019 r.

Obecnie w Lublinie funkcjonuje 29 hoteli, w których znajduje się prawie 3 tys. łóżek. Ratusz chce, żeby do 2020 r. przybyło minimum tysiąc miejsc. Aktualnie w centrum trwa budowa trzech obiektów. Najbardziej zaawansowane są prace przy Hampton by Hilton przy ul. Północnej.

Do dyspozycji klientów zostanie oddanych 121 pokoi, dwupoziomowy parking, restauracja, sala konferencyjna, klub fitness i kort tenisowy. W czteropiętrowym obiekcie trwają ostatnie prace wykończeniowe. Lubelski deweloper, firma LUK, otwarcie dla gości planuje na wrzesień.

Po drugiej stronie centrum, przy ul. Zamojskiej, hotel na około 130 pokoi buduje spółka Arche. Na działce przy Moście Kultury, trwają prace ziemne z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu. Budowa ma się zakończyć w trzecim kwartale przyszłego roku.

Działkę przy pl. Singera porządkuje natomiast spółka ARP, która planuje w tym miejscu wybudować hotel Focus. W środku znajdzie się miejsce na 75 pokoi oraz 400 mkw. powierzchni konferencyjnej. Otwarcie zaplanowano na październik 2018 r.

Na przełomie 2018 i 2019 r. ma się zakończyć budowa hotelu Ibis Styles przy ul. Probostwo. Obiekt będzie miał 110 pokoi i pięć sal konferencyjnych.

Archeolodzy na placu budowy

Od kwietnia na działce między ulicami Lubartowską, Bajkowskiego i Świętoduską trwają badania archeologiczne. Inwestor zapowiada tam budowę podziemnego parkingu o powierzchni ok. 10 tys. mkw. i lokali użytkowych zajmujących ok. 3,5 tys. mkw. Podziemny kompleks ma zyskać zielony dach z drzewami i krzewami.

Na miejscu dzisiejszego parkingu przy ul. Bajkowskiego planowany jest przeszklony budynek, w którym powstanie kawiarnia lub restauracja. Obiekt w stanie surowym zamkniętym ma być gotowy do końca 2018 r.

Odpowiadająca za przedsięwzięcie spółka Arkady do końca roku powinna wybudować fundamenty kompleksu.

Tysiące chętnych do pracy

Zgodnie z planem inwestora postępują prace na placu budowy sklepu IKEA przy al. Spółdzielczości Pracy.

- Codziennie pracuje tu ok. 450 osób. Roboty konstrukcyjne mamy zrealizowane niemal w całości, natomiast wykończeniowe wewnątrz sklepu już w około 60 proc. Zakończyliśmy też poszukiwanie pracowników do sklepu - przyznaje Agata Czachórska z IKEA Retail w Polsce.

Docelowo lubelski zespół sklepu IKEA liczyć będzie prawie 240 osób. Podczas rekrutacji firma otrzymała łącznie 5,5 tys. aplikacji. Prace wykończeniowe trwają tuż obok, na placu budowy centrum handlowego.

- Finalizujemy też prace drogowe wokół centrum handlowego i kończymy budowę wiaduktu, co mogą zauważyć kierowcy jadący z Lublina w kierunku Białegostoku - mówi Jacek Kardaszewski z IKEA Centres Polska S.A.

Centrum handlowe i sklep IKEA zajmą powierzchnię blisko 60 tys. mkw. W obiekcie zostanie zatrudnionych blisko 800 osób. W nowej galerii powstanie blisko 70 sklepów i punktów usługowych.

Otwarcie lubelskiego sklepu IKEA jest zaplanowane na przełom sierpnia i września bieżącego roku.

Piotr Nowak

Zajmuję się gospodarką regionu, sprawami sądowymi i prokuratorskimi oraz religią.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.