Irena Szewińska - Pierwsza Dama polskiego sportu i Honorowa Obywatelka Bydgoszczy już 12 czerwca będzie miała swój memoriał

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Krzysztof Błażejewski

Irena Szewińska - Pierwsza Dama polskiego sportu i Honorowa Obywatelka Bydgoszczy już 12 czerwca będzie miała swój memoriał

Krzysztof Błażejewski

12 czerwca na bydgoskim stadionie Zawiszy w Bydgoszczy odbędzie się I memoriał Ireny Szewińskiej, najwybitniejszej polskiej lekkoatletki wszech czasów, nazywanej „pierwszą damą polskiego sportu”. Tak działacze lekkoatletyki na Kujawach i Pomorzu oraz miasto, dysponujące jednym z najlepszych lekkoatletycznych obiektów w kraju, chcą uczcić pamięć wybitnej zawodniczki, związanej z Bydgoszczą przez wiele lat, Honorowej Obywatelki Miasta.

Wieczór 22 czerwca 1976 roku. Na obiekcie Zawiszy, niejako w zastępstwie za Warszawę, gdzie stadion Skry był w remoncie, zorganizowano memoriał Janusza Kusocińskiego, tradycyjną imprezę rozgrywaną od 1954 roku. Bydgoscy działacze wpadli na pomysł połączenia zawodów z inną imprezą, nazwaną Grand Prix Brdy. Ponieważ miał to być jeden z ostatnich sprawdzianów przed wyjazdem na igrzyska do Montrealu, do Bydgoszczy przyjechała cała krajowa czołówka oraz grupa dobrych zawodników zza granicy.

Owacje dla Ireny

Zawody odbywały się we wspaniałej atmosferze, na trybunach brakowało miejsc. Co konkurencja to albo rekord Polski, albo wynik na dobrym poziomie. Wspomnienia polskiego lekkoatletycznego wunderteamu sprzed dwóch dekad były już odległe, ale wszyscy mieli świadomość, że polska lekka atletyka przeżywa swój renesans. Na początku zawodów odbył się bieg na 100 metrów pań. Wygrała, choć nie było łatwo, Irena Szewińska z niezłym wynikiem 11,22 tuż przed Brytyjką Lannaman i Niemką Richter.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.