Jak zwalczać smog w Lublinie? Mieszkańcy przedstawili 55 propozycji

Czytaj dalej
Fot. archiwum
DUN

Jak zwalczać smog w Lublinie? Mieszkańcy przedstawili 55 propozycji

DUN

55 pomysłów na to, jak walczyć ze smogiem, przygotowali dla ratusza mieszkańcy Lublina. Władze miasta zapowiadają, że część z nich wprowadzą w życie.

Rekomendacje opracowało w czasie panelu obywatelskiego 60 losowo wybranych mieszkańców Lublina. Spotykali się przez sześć sobót w kwietniu i maju - najpierw dostali od ekspertów porcję wiedzy na temat zanieczyszczenia powietrza, potem dyskutowali nad pomysłami dotyczącymi tego, jak je zwalczać.

Efektem jest 55 propozycji, w dziesięciu grupach tematycznych. Jedna z nich dotyczy dofinansowania do wymiany pieców na bardziej ekologiczne.

- W związku z rekomendacjami kwota przeznaczana rocznie na ten cel wzrośnie do miliona złotych (obecnie wynosi 350 tys. zł - red.) - zapowiedział w środę Piotr Choroś, dyr. Biura Partycypacji Społecznej ratusza.

Kolejny postulat dotyczy informowania o jakości powietrza.

- Dane na ten temat będą wyświetlane na miejskich wyświetlaczach przy przystankach i w autobusach - mówił Choroś.

Mieszkańcy podkreślili też, że trzeba chronić przed zabudową tereny zielone w mieście, ograniczyć wycinkę drzew i krzewów a także kontynuować akcje edukacyjne na temat smogu i jego przyczyn.

Zaproponowali też regularne sprzątanie na mokro ulic i chodników - żeby zniwelować wtórną emisję zalegających tam pyłów.

Dyr. Choroś zapowiedział uruchomienie pilotażowego programu czyszczenia ulic.

Paneliści zasugerowali też, że Straż Miejska, poza kontrolowaniem pieców w domach i tego, co się w nich spala, powinna móc sprawdzać także jakość tego, co sprzedaje się na składach węglowych.

Kompetencje w zakresie wyznaczania zadań straży miejskich nie leżą jednak w gestii ratusza.

- Zgłoszę taki postulat do plac legislacyjnych podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Zobaczymy, jakie będzie stanowisko strony rządowej - mówił prezydent Krzysztof Żuk.

Organizacja panelu obywatelskiego kosztowała około 200 tys. zł.

- Taka formuła konsultacji z mieszkańcami okazała się strzałem w dziesiątkę. Będziemy chcieli ją kontynuować, także kwestii innych problemów miasta – zaznaczył Krzysztof Żuk.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:Pedofile i gwałciciele z woj. lubelskiego [AKTUALNY WYKAZ, CZERWIEC 2018]Studia w Lublinie. Po tych kierunkach studiów zarobisz najwięcej [TOP 15]Protektor szuka kupca. Zaglądamy do środka (ZDJĘCIA, WIDEO)Lublin tańcem malowany w Centrum Kongresowym UP (ZDJĘCIA)Tak mógł wyglądać Lublin (ARCHIWALNE WIZUALIZACJE)Czy znasz seriale, bajki i programy dla dzieci z czasów PRL-u?


Zobacz też: W Polsce przeprowadzono międzynarodową kontrolę ogumienia. Zakwestionowano jedynie 3 proc. opon

DUN

Komentarze

29
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

lokator

Należy natychmiast zakazać używanie dmuchaw na naszych osiedlach. Podnoszą pyłki, a przy okazji odchody ptaków i czworonogów pety i in. na wysokość kilkunastu metrów. Wnikają do mieszkań. Zagrożenie rakiem, zwłaszcza dla bezmyślnych operatorów. Wiele aglomeracji już to zrobiło. Straż Miejska do roboty.

Magdalena Kapral

Pierwszy postulat przemawia do mnie najbardziej. Już od dawna mówi się o tym, że głównym winowajcą zanieczyszczenia powietrza, powstawania smogu jest palenie w nieekologicznych kotłach przestarzałych kopciuchach, z których unosi się kocący dym!! Taka jest prawda i takie są fakty. Na szczęście coraz więcej osób wymienia kotły na te ecodesign. Sama mam w posiadaniu genialny piec, gdzie nie ma pyłu, brudu, (ponieważ palę peletem). Polecam swój kocioł ze względy na certyfikaty eklogii jakie posiada. Jest to naprawdę bardzo ważne! youtube.com/watch?v=JhU-WSVL8YY Zaintersowanym przesyłam link. Być może komuś pomogę. pozdrawiam

adw

Najbardziej ubawił mnie pomysł polewania ulic i chodników wodą .Dobre szczególnie zimą ,kiedy smog występuje .Lublin będzie wtedy wielkim lodowiskiem .Czy na takie debilne pomysły trzeba wydać 200tys tj.20% przeznaczonego budżetu na walkę ze smogiem .Coś mi sie wydaje że to tak jak z funduszami europejskimi ,jest kasa to trzeba ją "zagospodarować'. Oczywiście dla swoich

.

Wycofać te śmierdzące autobusy z centrum !! Stare złomy co jeżdżą i tak większość dnia puste nie spełniają żadnych norm, a przewoźnik sam sobie podbija przeglądy !!

on

No ciekawe , chciałbym zobaczyć kosztorys na co zostało wydane te 200 tyś. Pewnie 90% tej kwoty zgarnęli ci "eksperci" , przyszli pogadali i po kilkadziesiąt tys na głowę. Tak ratusz wydaje nasze pieniądze . A co się dzieje z zamówioną ekspertyzą science fiction o przyszłości Lublina za która ratusz zapacił kilkadziesiąt tyś zł i można sobie tam poczytać np o hiperloopie w mieście.

SmoCzek

Do której dzisiaj ciągniesz... Bo ja już PO muszę odpocząć. Jak już nie będziesz dawał rady to daj znać. To cię zmienię, z przyjemnością oczywiście.

jjj

GORKI CZECHOWSKIE POWINNY ZOSTAC W TAKIEJ FORMIE

miś

palić niemieckie śmieci okazuje się bowiem,że one nie wydzielają żadnych toksyn

qwerty

60 losowo wybranych mieszkańców Lublina ? ta Na pewno ! to jak jak z przeprowadzanymi ankietami na temat np polityki itp itd ! nie znam osob ktore nawet nie znają osob ktore brały w tym udział ! taki pic na wode...

kamila_czuby

O jakości POwietrza i tak decydują korPOdevelocwaniaczki POd przewodem Wiadomo Kogo. Przykłady -PObetonowanie nieszczęsnych Górek lub proPOzycja remontu Aleji Raclawickich. Niewątpliwe jakość POwietrza dzięki temu wzrośnie w sPOsób POważny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.