Jak zwalczać smog w Lublinie? Mieszkańcy przedstawili 55 propozycji

Czytaj dalej
Fot. archiwum
DUN

Jak zwalczać smog w Lublinie? Mieszkańcy przedstawili 55 propozycji

DUN

55 pomysłów na to, jak walczyć ze smogiem, przygotowali dla ratusza mieszkańcy Lublina. Władze miasta zapowiadają, że część z nich wprowadzą w życie.

Rekomendacje opracowało w czasie panelu obywatelskiego 60 losowo wybranych mieszkańców Lublina. Spotykali się przez sześć sobót w kwietniu i maju - najpierw dostali od ekspertów porcję wiedzy na temat zanieczyszczenia powietrza, potem dyskutowali nad pomysłami dotyczącymi tego, jak je zwalczać.

Efektem jest 55 propozycji, w dziesięciu grupach tematycznych. Jedna z nich dotyczy dofinansowania do wymiany pieców na bardziej ekologiczne.

- W związku z rekomendacjami kwota przeznaczana rocznie na ten cel wzrośnie do miliona złotych (obecnie wynosi 350 tys. zł - red.) - zapowiedział w środę Piotr Choroś, dyr. Biura Partycypacji Społecznej ratusza.

Kolejny postulat dotyczy informowania o jakości powietrza.

- Dane na ten temat będą wyświetlane na miejskich wyświetlaczach przy przystankach i w autobusach - mówił Choroś.

Mieszkańcy podkreślili też, że trzeba chronić przed zabudową tereny zielone w mieście, ograniczyć wycinkę drzew i krzewów a także kontynuować akcje edukacyjne na temat smogu i jego przyczyn.

Zaproponowali też regularne sprzątanie na mokro ulic i chodników - żeby zniwelować wtórną emisję zalegających tam pyłów.

Dyr. Choroś zapowiedział uruchomienie pilotażowego programu czyszczenia ulic.

Paneliści zasugerowali też, że Straż Miejska, poza kontrolowaniem pieców w domach i tego, co się w nich spala, powinna móc sprawdzać także jakość tego, co sprzedaje się na składach węglowych.

Kompetencje w zakresie wyznaczania zadań straży miejskich nie leżą jednak w gestii ratusza.

- Zgłoszę taki postulat do plac legislacyjnych podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Zobaczymy, jakie będzie stanowisko strony rządowej - mówił prezydent Krzysztof Żuk.

Organizacja panelu obywatelskiego kosztowała około 200 tys. zł.

- Taka formuła konsultacji z mieszkańcami okazała się strzałem w dziesiątkę. Będziemy chcieli ją kontynuować, także kwestii innych problemów miasta – zaznaczył Krzysztof Żuk.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:Pedofile i gwałciciele z woj. lubelskiego [AKTUALNY WYKAZ, CZERWIEC 2018]Studia w Lublinie. Po tych kierunkach studiów zarobisz najwięcej [TOP 15]Protektor szuka kupca. Zaglądamy do środka (ZDJĘCIA, WIDEO)Lublin tańcem malowany w Centrum Kongresowym UP (ZDJĘCIA)Tak mógł wyglądać Lublin (ARCHIWALNE WIZUALIZACJE)Czy znasz seriale, bajki i programy dla dzieci z czasów PRL-u?


Zobacz też: W Polsce przeprowadzono międzynarodową kontrolę ogumienia. Zakwestionowano jedynie 3 proc. opon

DUN

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.