Jakie prezenty na Pierwszą Komunię Świętą? Dzieci marzą o telefonach, laptopach i konsolach

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugała - Azarko
Diana Krasowka

Jakie prezenty na Pierwszą Komunię Świętą? Dzieci marzą o telefonach, laptopach i konsolach

Diana Krasowka

Dzieci marzą m.in. o telefonach, laptopach czy elektrycznych deskorolkach... Masz problem z wyborem prezentu? Śpiesz się! Czas I Komunii Świętej zaczyna się już w najbliższą niedzielę.

- Na komunię dostałem od rodziny zegarek radzieckiej marki „Wostok” - wspomina Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. - Kiedyś dostawało się nie wymarzone prezenty, ale pamiątkę. Komunia była dużym przeżyciem, nikt nie myślał o prezentach.

Z biegiem lat prezenty stały się nieodłącznym elementem Pierwszej Komunii Świętej, a rodzice, chrzestni i najbliższa rodzina sięgają po coraz to bardziej wyszukane gadżety. Od kilku lat wśród upominków komunijnych króluje elektronika. A sklepy przygotowują specjalne oferty z urządzeniami przeznaczonymi właśnie dla 9-latków.

Zwykłe zegarki coraz częściej zastępują tzw. smartwatche.

- Urządzenie samodzielnie spełnia funkcje tradycyjnego zegarka, ale może być też dodatkiem do smartfonu - wyjaśnia Jacek Porosa, przedstawiciel firmy El-Kom. - Łączymy się ze smartfonem poprzez bluetooth i na smartwatchu możemy wyświetlać m.in. maile czy wiadomości, a nawet prowadzić rozmowy.

Koszt takiego „cacka” waha się od ok. 200 zł nawet do kilku tysięcy. Od lat popularne są też same smartfony, a ich wachlarz cenowy jest bardzo szeroki - najtańsze urządzenia kupimy już od 200 zł. Nieustannie w modzie są też laptopy, których ceny zaczynają się od ok. 700 zł oraz ich mniejsze zamienniki - tablety (od ok. 300 zł).

- Dużą popularnością cieszą się abonamenty na gry na Xbox, power-banki, kontrolery oraz konsole do gier - wyjaśnia Mateusz Młyńczyk z X-kom.

W ofertach komunijnych na topie są także drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne.

- Jest to latające urządzenie, którym sterujemy za pomocą tabletu lub smarfona. Można nim filmować i robić zdjęcia - wyjaśnia Porosa. - Koszt tego urządzenia wynosi od 100 złotych do kilku tysięcy.

Nie tylko nowinki technologiczne ucieszą młodych sportowców, do łask wraca ponadczasowy rower.

- Typowo komunijne rowery są na kołach 24-calowych, ewentualnie na 26-calowych, ale na dość niskiej ramie - opowiada Tomasz Dąbrowski ze sklepu Peleton. - Średnio cena takiego rowerka zaczyna się od 800 zł, to zależy od tego, jak dziecko jest wyrośnięte. Najczęściej kupowane są pojazdy za ok. 950-1100 zł.

Jednym z najbardziej symbolicznych prezentów jest biżuteria, kiedyś obdarowywano przeważnie medalikami lub krzyżykami. Dziś jako prezent posłużą także zawieszki w kształcie m.in. rybek, serduszek, aniołków a nawet biedroneczek. Złotą zawieszkę kupimy już od ponad 100 zł, a łańcuszek od 200 zł. Tańszą alternatywą dla złota jest srebro.

- Medalik lub krzyżyk można kupić już od 10 do 80 zł. Natomiast srebrny łańcuszek od 20 zł do 100 zł - mówi Jakub Radziejewski z Galerii Srebra.

Najłatwiejszym i najbardziej powszechnym sposobem obdarowywania jest tzw. „koperta”. Jeśli zdecydujemy się na nią, warto także podarować dziecku drobiazg, który będzie pamiątką na lata. Niemal od zawsze podstawą prezentu są kartki z życzeniami, ale coraz częściej goście sięgają także po specjalne pamiątki.

- Są to takie książeczki, albumy, w których znajdują się cytaty, życzenia, modlitwy, miejsca na zdjęcia i podpisy. Taką pamiątkę można kupić już od około 10 do niespełna 30 złotych - wyjaśnia Bogna Ciżewska ze sklepu z galanterią papierniczą „Creo”.

Nieco droższym upominkiem są gliniane, ceramiczne lub drewniane figurki do postawienia - najczęściej w kształcie aniołków, które można kupić już od 30 zł, a także pamiątkowe tabliczki do zawieszenia na ścianę, które kupimy od ok 50 zł.

Wartościowym prezentem będzie także biblia dla dzieci. Piękną, ilustrowaną książkę nabędziemy już od 20 złotych w księgarni.

Diana Krasowka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.