Jan Paweł II w Łodzi

Czytaj dalej
Mirek Malinowski

Jan Paweł II w Łodzi

Mirek Malinowski

Największe zgromadzenie w historii Łodzi. Pierwszy raz papież na pielgrzymce udzielał Pierwszej Komunii Świętej. Pierwsza wizyta w zakładach pracy, gdzie większość załogi to kobiety.

Wydawało się, że Łódź w programie mojej pielgrzymki będzie tylko etapem przejściowym pomiędzy innymi uroczystościami. Stało się inaczej. Jeszcze raz sprawdziło się, że to, na co nie liczymy, zaskakuje, sprawia największą niespodziankę i największą radość” - te słowa papież Jan Paweł II wypowiedział podczas obiadu w siedzibie biskupów łódzkich. I choć papież był w czasie swojego pontyfikatu w Łodzi tylko raz - równo 30 lat temu - to miasto znał dobrze. Wspominał też o tym podczas pielgrzymki: „Cieszę się, że mogłem być tutaj. Pokój, w którym mnie dziś umieścili, nie jest mi obcy, znam go bardzo dobrze. Zawsze, gdy przybywałem do tego domu, przebywałem w tym pokoju, pracowałem w nim, a nawet nocowałem”.

Łódzka wizyta Ojca Świętego to kilka wydarzeń historycznych - największe zgromadzenie w historii miasta, pierwsza w dziejach Pierwsza Komunia Święta udzielana przez papieża podczas pielgrzymki i pierwsze spotkanie w fabryce, gdzie większość załogi to kobiety. A skoro „Łódź jest kobietą” to warto przypomnieć ostatnie słowa Jana Pawła II w Łodzi: „Kończę już, bo czas biegnie i organizatorzy nawet dają mi znać: gadasz i gadasz, a tu trzeba jechać do Warszawy. Więc, moje drogie, niech wam Bóg błogosławi z całego serca. Ja też mam za sobą to doświadczenie, wprawdzie nie w przemyśle włókienniczym - w przemyśle chemicznym. Tak się złożyło, chociaż mi się to wtedy dość podobało, tak się złożyło, że trzeba było iść dalej, dalej i dalej. No więc módlcie się za mnie”.

Mirek Malinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.