Japończycy od 15 lat inwestują pod Toruniem. Ambasador Japonii: „Nasze kultury doskonale się łączą"

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Wojciech Pierzchalski

Japończycy od 15 lat inwestują pod Toruniem. Ambasador Japonii: „Nasze kultury doskonale się łączą"

Wojciech Pierzchalski

Japoński koncern – Sohbi Craft swoje pierwsze biura w Polsce miał na toruńskiej starówce. Wkrótce firma zainwestowała w Łysomicach. W tym roku mija 15 lat, odkąd Japończycy inwestują w naszym regionie. Z tej okazji Toruń odwiedził ambasador kraju kwitnącej wiśni.

Fabryka Sohbi Craft znajduje się w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej pod Toruniem. Koncern swoją siedzibę i zakład otworzył tam w 2007 roku.

Początki nie należały do łatwych

– Inwestycje pod Toruniem zaczynaliśmy od współpracy z branżą zajmującą się produkcją LCD. Wkrótce, w 2008 roku rozpoczął się kryzys, który dotknął naszych partnerów, głównie firmę Sharp. Musieliśmy wtedy szukać sposobów, by utrzymać miejsca pracy i firmę. To się udało głównie dzięki Polakom, z którymi współpracowaliśmy – chwali Toshiyuki Iwaki, prezes zarządu Sohbi Craft Polska.

W ten sposób Sohbi Craft zaczęło wyrabiać produkty, które wykorzystuje m.in. branża AGD, RTV ale także odzieżowa.

– Gdy zaczynaliśmy inwestować w Polsce, borykaliśmy się z wieloma przeciwnościami. Udało nam się je pokonać i jestem bardzo szczęśliwy, że możemy dziś świętować 15-lecie naszej obecności w Polsce, będąc tak prężnie działającą firmą – mówi Katsumi Otsuka, wiceprezes zarządu Sohbi Craft.

Przedstawiciele japońskiego koncernu planują dalszy rozwój firmy w Polsce. W Łysomicach trwają prace nad kolejnymi częściami zakładu, który jest sercem przedsiębiorstwa. O współpracy z Japończykami mówi Tomasz Chodór, dyrektor fabryki: – Wbrew pozorom wydaje mi się, że Polacy i Japończycy mają podobne podejście do pracy – lubimy ciężko pracować. Japońska technologia i polska kultura razem prowadzą do sukcesu – zaznacza Chodór.

Co połączyło Łysomice z Japonią?

Obecność dużego, zagranicznego koncernu przynosi gminie Łysomice, gdzie znajduje się fabryka firmy gotówkę, ale także wyzwania.

– Na początku różnie bywało, to był wtedy zupełnie nowy model prowadzenia działalności, zarządzania, musieliśmy się dużo o sobie nauczyć – wspomina pojawienie się Sohbi w Polsce Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice. – Dziś to dla nas to bardzo ważny partner. Gdy Sohbi wchodził do Polski, bezrobocie w gminie wynosiło ponad 20%, dziś to o wiele mniej, także dzięki miejscom pracy, jakie stworzyło Sohbi.

Współpracę samorządu z koncernem chwali także przewodniczący Rady Gminy w Łysomicach, Robert Kożuchowski: – Firma w życie samorządu angażuje się nie tylko jeśli chodzi o tworzenie miejsc pracy i odprowadzanie podatków. Sohbi wspomogło gminę chociażby, gdy przyjmowaliśmy uchodźców z Ukrainy. To dla nas ważne, że koncern oprócz produkcji, współpracuje ze społecznością.

Pracownicy koncernu pochodzą nie tylko z gminy Łysomice, ale także okolicznych terenów i samego Torunia. Edyta Rosłaniec jest specjalistką ds. kadr w Sohbi Craft, pracuje tu od 13 lat. – Od początku towarzyszą mi bardzo wykwalifikowani współpracownicy, dzięki czemu praca jest dla mnie satysfakcjonująca. Pomimo tego, że to duży koncern, to po tylu latach zdążyliśmy się razem poznać i stworzyć naprawdę przyjazną atmosferę – zaznacza pracowniczka.

Ambasador Japonii w Toruniu

Z okazji 15-lecia obecności firmy w Polsce, Toruń odwiedził ambasador Japonii – Akio Miyajima.

– Przy tej okazji szczególnie widać, jak nasze kultury doskonale się ze sobą łączą i razem odnoszą sukcesy. Japońskie firmy są w Polsce już od 30 lat, były jedynymi z pierwszych, które inwestowały nad Wisłą po transformacji – zauważa ambasador. – Japoński biznes w Polsce cały czas się rozwija. Inwestorzy wiedzą, że warto tu prowadzić firmy i się rozwijać, budować więzy ze społecznością.

Ambasador Akio Miyama spotkał się także z prezydentem Torunia, Michałem Zaleskim. – Rozmawialiśmy o możliwości promocji Torunia w Japonii jako dobrego miejsca do prowadzenia biznesu, zahaczając o wątek jego społecznej odpowiedzialności – poinformował w mediach społecznościowych prezydent miasta.

Wojciech Pierzchalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.