Ewa Łukomska

Jeśli chcesz pomóc - pracuj z dzieckiem, a nie za dziecko

Aż 95 procent rodziców przyznaje, że odrabia lekcje razem ze swoimi dziećmi. Aż 95 procent rodziców przyznaje, że odrabia lekcje razem ze swoimi dziećmi.
Ewa Łukomska

Nieważne, czy jest to zadanie matematyczne, wypracowanie, drzewo genealogiczne czy budka lęgowa dla ptaków. Niektórzy rodzice nie potrafią się powstrzymać i wyręczają dziecko w pracach domowych - bez względu na poziom trudności. W efekcie mali uczniowie przynoszą do szkoły małe dzieła sztuki, na które z niedowierzaniem i zazdrością spoglądają koledzy, którzy, może mniej starannie, ale przygotowali swoje prace samodzielnie. Do czego to prowadzi?

Dlaczego niektórzy rodzice próbują realizować obowiązki szkolne za swoje dzieci?
- Robią to, bo dostrzegają bezradność dziecka, boją się też jego porażki. Często im się spieszy, bo jest późno i pora iść spać, a dziecko ślęczy i się męczy. Część z nich uważa, że za zadanie dziecko dostanie lepszą ocenę.Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez Kantar Millward Brown, aż 95 procent rodziców pomaga swoim dzieciom w odrabianiu prac domowych. Ponadto 83 procent dorosłych, którzy wzięli udział w badaniu taką pomoc postrzega jako swój obowiązek. Dla kontrastu, zaledwie 28 procent respondentów stwierdziło, że to szkoła jest całkowicie odpowiedzialna za edukację dzieci.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ewa Łukomska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.