Karmienie piersią nie tylko w domowym zaciszu

Czytaj dalej
Fot. Linda Trawińska
AGR

Karmienie piersią nie tylko w domowym zaciszu

AGR

Miejsc przyjaznych mamom i ich pociechom jest coraz więcej. Również dzięki akcjom promującym karmienie piersią w kawiarniach, czy restauracjach.

Przytulna kawiarnia, romantyczny wystrój, wygodne, miękkie kanapy, a na jednej z nich trzy młode piękne kobiety z wtulonymi w ich piersi bobasami. Tak wyglądała sesja zdjęciowa w międzyrzeckiej Czysta Cafe w wykonaniu Lindy Trawińskiej. - To wcale nie są niezwykłe obrazy, możemy je spotkać coraz częściej w wielu miejscach publicznych. Lokalach, kinach, autobusach, bankach - mówi fotograf z Międzyrzecza.

Mleko to miłość

Sesja w kawiarni była częścią wykonywanej przez nią serii fotografii w ramach projektu „Kraina Mlekiem i Miłością Płynąca”. To ogólnopolski projekt fotograficzny o sielskiej nazwie, którego celem jest propagowanie karmienia piersią i to nie tylko w domowym zaciszu.

- Celem jest pokazanie, że karmienie piersią jest czymś bardzo naturalnym, czego nie trzeba i nie wolno się wstydzić. Nie zastanawiałam się długo, gdy zaproponowano mi udział w projekcie, który ma wspierać mamy - mówi i wymienia miejsca, w których przyszło jej fotografować karmiące kobiety. Była już sesja na łonie natury, w stajni na snopkach siana, a nawet na sądowych korytarzach. Po co? By pokazać, że karmienie w takich miejscach jest normalne i wbrew opiniom niektórych, matki nie powinny chować się po kątach.

Inicjatorką całej akcji jest Paula Walczak, fotograf z Konina. Pomysł przyszedł jej do głowy, gdy jej przyjaciółka karmiąc dziecko w restauracji, spotkała się z nieprzyjemnymi reakcjami. Postanowiła działać i pokazać innym piękno niezwykłej więzi łączącej mamę i dziecko.

„Każda z bohaterek zaproszonych do Krainy jest kobietą wyjątkową, będąc jednocześnie kobietą zwykłą na wskroś. Każda z nich to osobna historia pisana macierzyństwem i miłością najpiękniejszą i najdoskonalszą - bo do własnego dziecka” - pisze na stronie projektu: mlekiemimiloscia.pl. Można tam znaleźć również mapę miejsc przyjaznych mamom. Takim miejscem na mapie Międzyrzecza jest na pewno Czysta Cafe, gdzie wykonana została sesja.

- Zaangażowaliśmy się bardzo chętnie, ponieważ temat dotyczy teraz bezpośrednio nas samych. Od ponad roku jest z nami nasz synek, którego w dalszym ciągu karmię. Często wspólnie wyjeżdżamy, podróżujemy, zwiedzamy, jemy poza domem, a we wszystkim towarzyszy nam Jeremi, który był i jest karmiony również w miejscach publicznych. To ważne, aby mamy karmiąc czuły się komfortowo. Żeby wiedziały, że nie muszą siedzieć zamknięte w domu tylko dlatego, że ich dziecko domaga się piersi nawet co pół godziny. Oburzająca jest postawa właścicieli lokali, w których wyprasza się mamy karmiące do toalety. Czy my sami chcielibyśmy jeść nasz obiad w toalecie? Sprzeciwiamy się temu, zapraszamy do Czystej wszystkie mamy, te karmiące naturalnie i te karmiące innymi metodami, wszystkie ugościmy z radością - mówi Aleksandra Górzna, właścicielka kawiarni.

Dla każdego coś dobrego

Do takich miejsc jak to lubi przychodzić ośmiomiesięczna Zosia i jej mama Jagoda.

- Karmienie jest nie tylko dobre dla dziecka, ale i wygodne dla mamy. Zawsze i wszędzie mam ze sobą jedzenie dla maluszka, nie ważne czy wstaję do niego w nocy, czy jestem akurat na plaży nad morzem. Karmię tam, gdzie mi wygodnie i wtedy, gdy Zosia jest głodna. Czy jest to w centrum handlowym, czy w parku na ławce. Sama nigdy nie spotkałam się z negatywnymi reakcjami, ale znam takie historie, dlatego postanowiłam razem z siostrą i przyjaciółką wziąć udział w sesji - mówi Jagoda Winnicka. Do zdjęć pozowała razem z małą Zosią, przyjaciółką Anną Winnicką z córeczką Bianką oraz siostrą Ewą Bojarek, która karmiła półtoraroczną Marysię.

- Siostrzenica tą sesją pożegnała się z maminym mlekiem, bo przyszedł czas na odstawienie jej od piersi. Wszystkie będziemy miały fantastyczną pamiątkę cudownych chwil niezwykłej bliskości pomiędzy mamą, a dzieckiem - mówi pani Jagoda.

AGR

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.