Kartka dla sąsiada

Czytaj dalej
Fot. Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka

Kartka dla sąsiada

Grażyna Szyszka

Przeszkadza ci zachowanie sąsiada? Możesz zwrócić mu uwagę na... specjalnej pocztówce.

Spółdzienia Mieszkaniowa Nadodrze znalazła sposób, który ma pomóc w rozwiązaniu sąsiedzkich problemów. Zamiast donosu do administracji, czy na policję, spółdzielcy proponują skorzystać z darmowej pocztówki, na której można zaznaczyć co przeszkadza w postawie sąsiada, a następnie zostawić ją w skrzynce pocztowej lub wsunąć w drzwi.

Na odwrocie czytamy: „Cieszymy się, że jesteś częścią społeczności zamieszkującej nasz blok. Żeby jednak w pełni czerpać radość ze wspólnego mieszkania, bardzo prosimy...”. Dalej znajduje się lista zgłoszeń, z którymi najczęściej skarżą się lokatorzy: pamiętaj o ciszy nocnej, dbaj o czystość klatki schodowej, sprzątaj po psie, nie pal na balkonie, z umiarem podlewaj kwiaty na balkonie, parkuj samochód zgodnie z przepisami.

- To najczęstsze problemy lokatorów zgłaszane do osiedlowych administracji - przyznaje Mateusz Kowalski, starszy specjalista ds. informacji społecznej. - Nasi pracownicy w niektórych przypadkach starają się interweniować, jednak w wielu nie ma odpowiednich narzędzi, by problem rozwiązać. Chodzi zwykle o sytuacje naruszania zasad dobrego zachowania i nadużywanie sąsiedzkiej wyrozumiałości. W takich właśnie przypadkach pomocna może być nasza kartka.

Według spółdzielni, kartka z prośbą do sąsiada zwróci jego uwagę na problem i pozwoli uniknąć konfliktu.

- Staraliśmy się, by pocztówka była kolorowa i miała wyważoną treść - dodaje M. Kowalski. - Chodzi nam bowiem o delikatne i dyskretne zwrócenie uwagi. Nikt też nie powinien się obrażać, jeśli taką kartkę znajdzie w swojej skrzynce pocztowej.

Mateusz Kowalski liczy na to, że kartki pozwolą rozwiązać problemy związane z naruszeniem zasad dobrego zachowania.
Grażyna Szyszka Mateusz Kowalski liczy na to, że kartki pozwolą rozwiązać problemy związane z naruszeniem zasad dobrego zachowania.

Pani Maria z ulicy Matejki przyznaje, że akcja to świetny pomysł. - Mam sąsiadkę, która tak obficie podlewa kwiaty, że zalewa mi pranie na balkonie - mówi. - Niby to drobiazg i głupio mi ją zaczepić i zwrócić uwagę, ale teraz zostawię jej kartkę - przyznaje głogowianka.

SM Nadodrze wydrukowało na razie 200 kartek. Można ją odebrać we wszystkich administracjach osiedlowych. Pomysł wzorowany jest na podobnej, cieszącej się dużym powodzeniem, akcji w Gdańsku, gdzie rozeszło się ok. trzy tysiące sąsiedzkich pocztówek.

Grażyna Szyszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.