Monika Makoś

Kawałek oceanu w kurorcie

W Kołobrzegu wrocławska spółka chce wybudować oceanarium. Wczoraj szczegóły inwestycji poznali radni kołobrzeskiej Rady Miasta. Fot. FB/afrykanarium W Kołobrzegu wrocławska spółka chce wybudować oceanarium. Wczoraj szczegóły inwestycji poznali radni kołobrzeskiej Rady Miasta.
Monika Makoś

W Kołobrzegu wrocławska spółka chce wybudować oceanarium. Wczoraj szczegóły inwestycji poznali radni kołobrzeskiej Rady Miasta.

Grupa kapitałowa PFI Global rozważa budowę w Kołobrzegu oceanarium. Wczoraj, już po zamknięciu tego numeru „Głosu”, na sesji Rady Miasta, zarys projektu miał zaprezentować przedstawiciel firmy. Nie znamy szczegółów jego prezentacji. Udało nam się jednak w środę skontaktować z biurem prasowym PFI Global i zadać kilka pytań dotyczących inwestycji.

- Planujemy wybudować cztery tego typu kompleksy. Jeden z nich chcemy, żeby powstał w Kołobrzegu - usłyszeliśmy w odpowiedzi. - Oceanarium to jest 15 tysięcy metrów kwadratowych pod dachem i 15 milionów litrów wody, dwa kilometry ścieżek edukacyjnych. Powstanie też m.in. strefa aktywnego wypoczynku, centrum konferencyjne, galeria, kino 5d i hotel. Żeby zrealizować inwestycję, potrzebujemy działkę o powierzchni około 3-4 hektarów z odpowiednią infrastrukturą.

PFI Global koszt budowy rozległego centrum szacuje na około 250 milionów złotych. Jeżeli sprawdziłyby się szacunki wrocławskiej spółki, które mówią nawet o 2 milionach odwiedzających rocznie, koszt ten powinien się szybko zwrócić.

Spółka miałaby sfinansować budowę oceanarium, a miasto przekazać pod jego budowę działkę.

- Dziś nie znam szczegółów - przyznał w środę, w rozmowie z „Głosem”, Ryszard Szufel przewodniczący kołobrzeskiej Rady Miasta. - Mogę się jedynie domyślać, że spółka chce wejść z miastem w partnerstwo publiczno - prywatne. Zakładam, że oficjalnie zakomunikują to jutro i jutro poznamy szczegóły.

Jeżeli inwestycja dojdzie do skutku, Kołobrzeg będzie miał w końcu swoją dużą i co ważne całoroczną atrakcję turystyczną. Przypomnijmy, obecnie na terenie powiatu kołobrzeskiego powstają już dwie inne. W gminie Ustronie Morskie, a dokładnie w Malechowie, działa Sky Park. Pełną parą ma jednak ruszyć w kwietniu przyszłego roku. Z kolei w Pyszce pod Dygowem powstaje właśnie całoroczna hala o powierzchni ok. 3 tys. metrów kwadratowych, z salami pełnymi atrakcji dla dzieci, gastronomią, miejscem na okolicznościowe imprezy, a na zewnątrz place zabaw, ścieżki edukacyjne z dinozaurami, staw, po którym będzie można pływać na rowerze wodnym. Całoroczna hala ma być zlokalizowana w miejscu, w którym dziś znajdują się dawne zabudowania Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej im. Przyjaźni Polsko - Czechosłowackiej.

Monika Makoś

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.