Kiedy nasz czworonożny pupil zachoruje [PORADNIK]

Czytaj dalej
Fot. 123RF
SZAL

Kiedy nasz czworonożny pupil zachoruje [PORADNIK]

SZAL

Chore psy lub koty mają objawy, na które ich właściciel powinien zwrócić uwagę. Świadczyć mogą one o chorobach wymagających wizyty o weterynarza.

Zdrowy pies wygląda i zachowuje się normalnie: jest aktywny, ma dobry apetyt, błyszczącą sierść i wyraziste oczy. Kiedy zachoruje, towarzyszy mu wiele objawów.

Może to być biegunka wywołana infekcją bakteryjną lub wirusową, inwazją pasożytów, nieodpowiednim pokarmem, co powoduje zakłócenie równowagi biologicznej w jelitach.

Inne objawy to wymioty, chociaż te nie zawsze są objawem choroby. Mogą zdarzyć się psu, który zbyt szybko i za dużo zjadł. Jednak powtarzające się wymioty mogą być spowodowane chorobą zakaźną czy zatruciem, a nawet połknięciem ciała obcego. Prowadzą do poważnych zaburzeń w organizmie, szczególnie gdy przebiegają razem z biegunką, wtedy muszą być intensywnie i fachowo leczone.

Gorączka sygnalizuje walkę organizmu z infekcją wirusową lub bakteryjną albo stanem zapalnym. Zewnętrznymi objawami gorączki są osowienie, brak apetytu, osłabienie, czasem suchy i gorący nos. Potrząsanie głową przez psa świadczy o zapaleniu ucha na tle alergicznym lub infekcyjnym (ropnym), przepełnieniu ucha patologiczną woskowiną, utkwieniu w przewodzie słuchowym ciała obcego, np. źdźbła trawy lub zboża. Kaszel i kichanie są objawami przeziębienia, zapalenia gardła i krtani, ale także utkwieniem ciała obcego w części nosowo-gardłowej lub też podrażnieniem czynnikami alergicznymi. Guzy, obrzmienia podskórne lub śródskórne mogą być łagodnymi lub złośliwymi tworzącymi się nowotworami lub też ropniami czy kaszakami. Drapanie się i wygryzanie może być wywołane alergią skórną, egzemą, która wymaga długotrwałego leczenia.

W przypadku choroby kota może nas zaniepokoić np. osowiałość lub przeciwnie - nadmierna aktywność, agresja, unikanie kontaktu z domownikami, senność, niepokój, częste przebywanie w ukryciu i inne znaczące zmiany w zachowaniu kota. Do najczęstszych kocich chorób zaliczają się dolegliwości związane z układem pokarmowym.

Na szczycie tej listy znajdują się biegunki: ostra i przewlekła, które wywoływane są zarówno przez zatrucia pokarmowe, przerost flory bakteryjnej, nadwrażliwość pokarmową, jak również pasożyty (tasiemce, nicienie i pierwotniaki) oraz inne choroby zapalne i wirusowe.

Popularną chorobą kotów są też przewlekłe zaparcia, które mogą być wywołane zarówno przez zalegające kule włosowe, jak i zapalenie jelita grubego, uszkodzenie okolic odbytu i krocza, czynniki urazowe, metaboliczne i psychologiczne.

Zdarzają się zapalenie wątroby, stłuszczenie, marskość i nowotwory, ale są na szczęście dużo mniej spotykanymi chorobami. Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych wśród kotów jest otyłość, która bywa przyczyną wielu innych schorzeń.

SZAL

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.