Kiedy szef może Cię odwołać z urlopu

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Kaśka Borek

Kiedy szef może Cię odwołać z urlopu

Kaśka Borek

Termin urlopu ustalany jest według Twojego życzenia – ale pracodawca musi go zaakceptować

Gdy pracujemy na umowę o pracę, nie możemy się zrzec urlopu. Czas na wypoczynek to nasze prawo, ale też obowiązek, który wynika z Kodeksu pracy. Dodatkowo przepisy mówią o tym, że co najmniej jedna część urlopu nie może trwać krócej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Termin wypoczynku ustalany jest według naszego życzenia, ale musi zostać uzgodniony i zaakceptowany przez pracodawcę.

Uwaga! Jednak nawet takie formalne uzgodnienia nie uchronią w pełni przed odwołaniem z urlopu czy też przerwaniem wypoczynku.

Kiedy szef może przerwać Twój urlop

Zasada jest taka: pracodawca ma prawo do odwołania swojego pracownika z urlopu – ale pod pewnymi warunkami. Przepisy nie określają, w jakich konkretnie okolicznościach szef może ściągnąć nas z wakacji (on sam ocenia, czy jest to konieczne i podejmuje decyzję), ale nie może tego zrobić według własnego uznania.

Zapamiętaj: odwołanie z urlopu wypoczynkowego musi być spowodowane pojawieniem się okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczynania przez pracownika urlopu, a niezbędna jest obecność tej właśnie osoby w zakładzie pracy

Co ten zapis może oznaczać w praktyce

W praktyce ten zapis może sprowadzać się do sytuacji, gdy na przykład pracownik, który miał Cię zastąpić na urlopie, nagle się rozchorował, miał groźny wypadek albo do Twojego zakładu pracy weszła kontrola ZUS czy urzędu skarbowego, co zmusza szefa do wezwania do pracy tych osób, których obecność w takich sytuacjach jest konieczna.

Pamiętaj! Szef nie może zażądać Twojego powrotu do pracy w związku z wydarzeniami, które można było przewidzieć.

Co do zasady, przyczyny przerwania urlopu muszą być naprawdę ważne dla firmy.

Nie lekceważ wezwania

Wezwania z urlopu do pracy nie można zlekceważyć, aby nie narazić się na zarzut ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, jakim jest odmowa wykonania polecenia służbowego.

Warto wiedzieć

Zgodnie z prawem pracodawca, aby powiadomić Cię o swojej decyzji dotyczącej odwołania z urlopu, musi się jednak z Tobą skontaktować. Ale Ty nie musisz mu tego ułatwiać...

Warto wiedzieć: gdy jesteś na urlopie, nie masz obowiązku odbierania służbowego telefonu, gdy dzwoni szef. Nie musisz też informować go, gdzie spędzasz urlop.

Jeśli już jednak szef skutecznie poinformuje Cię o odwołaniu z urlopu, nie możesz kwestionować tej decyzji. Niewykorzystaną część urlopu możesz wykorzystać w dowolnym terminie.

Ale masz też inne prawa

Otóż pracodawca ma obowiązek pokryć koszty, jakie poniosłeś w związku z odwołaniem Cię z urlopu. Są to nie tylko koszty przejazdu (bilety na samolot, pociąg czy opłata za autokar), ale także te związane z przerwaniem wypoczynku rodziny (pieniądze wydane na hotel) – w sytuacji, gdy bez Ciebie żona/mąż czy dzieci nie mogły kontynuować urlopu. Uwaga! Te koszty trzeba udokumentować.

Pamiętaj, kto ma prawo do urlopu

Prawo do urlopu wypoczynkowego mają wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie: umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania

spółdzielczej umowy o pracę. Niestety, oznacza to, że umowa-zlecenie oraz umowa o dzieło nie dają nam prawa do urlopu wypoczynkowego – chyba że strony umowy tak postanowią.

A czy prawo do urlopu wypoczynkowego dotyczy osób prowadzących własną działalność gospodarczą? Nie, bo przysługuje ono wyłącznie osobie świadczącej pracę na podstawie stosunku pracy, bez względu na podstawę prawną jej powstania. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej stosunek ten nie istnieje, zatem nie ma przesłanki pozwalającej nabyć prawo do urlopu. Oczywiście, przedsiębiorca może zrobić sobie wolne, ale to on poniesie koszt takiego wypoczynku.

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.