Kiedyś biurowiec, dziś blok mieszkalny

Czytaj dalej
Fot. Marek Białowąs
Marek Białowąs

Kiedyś biurowiec, dziś blok mieszkalny

Marek Białowąs

Gmina uzyskała już pozwolenie na użytkowanie budynku z mieszkaniami socjalnymi. Za tydzień rodziny otrzymają klucze

Mieszkania socjalne przy ul. Przemysłowej wyremontowało miasto. Rok temu samorząd wykupił za pół miliona zł biurowiec po byłej firmie Ekomel z myślą adaptacji pomieszczeń na lokale dla najuboższych. Na realizację zadania gmina otrzymała dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 476 tys. zł.

- Powstały super mieszkania - mówi burmistrz Ignacy Odważny. - Sposób rozwiązania, który przyjęliśmy to wzór dla innych miast. Przecież wszędzie są budynki po biurach upadłych firm. Gminy mogą je przejmować na własne potrzeby. My jesteśmy już na końcu inwestycji. Dostaliśmy ostatnio pozwolenie na użytkowanie budynku. Pewnie za tydzień ludzie dostaną już klucze do mieszkań.

Adaptacja budynku przy ul. Przemysłowej w Sulechowie na 15 mieszkań socjalnych kosztowało w sumie 1,39 mln zł. Za te pieniądze powstały lokale jedno-, dwu- i trzypokojowe z łazienką i kuchnią. Do każdego mieszkania przydzielona jest piwnica. Każdy lokal będzie miał własny licznik na prąd, gaz i wodę. Pomieszczenie będą ogrzewana piecami gazowymi dwufunkcyjnymi. Pomieszczenia są przygotowane do wprowadzenia się, na podłogach panele podłogowe, w łazienkach płytki, umywalki i prysznice.

- To bardzo dobrze wykonane mieszkania. Wszystkie instalacje są nowe, czysta i pachnąca klatka schodowa. Wszystko lśni od nowości - powiedział ,,GL’’ jeden z pracowników, który pracował przy adaptacji byłego biurowca.

Kto będzie tym szczęśliwcem i zamieszka przy ul. Przemysłowej?

- Lista jest gotowa - odpowiada burmistrz. - Przygotowała ją komisja mieszkaniowa. To są odpowiedzialni ludzie, którzy musieli spełniać warunki związane z wysokością dochodów określone przez przepisy. Dziś na mieszkanie zapisanych na liście gminy jest aż 150 osób.

I. Odważny nie obawia się, że przyznane lokale zostaną zdewastowane, tak jak stało się w Nowej Soli. - Każdy lokator będzie musiał płacić za prąd, gaz i wodę. Gdyby tak się nie stało, służby odcinają mieszkanie od mediów. Myślę jednak, że u nas tak się nie stanie. Czekamy jeszcze tylko na montaż liczników elektrycznych i gazowych.

Przy tak dużej liczbie osób czekających na mieszkanie socjalne, na przydział trzeba czekać dłużej niż 10 lat. Jednak kolejka ta ma szansę szybko się zmniejszyć. Gmina chce przystąpić do rządowego programu mieszkanie plus. W planach budowa około 100 mieszkań z parkingami i terenami rekreacyjnymi na terenie osiedla Piastów, za osiedlem Nadodrzańskim.

- Zainteresowanie ludzi jest ogromne. W ciągu trzech dni od ogłoszenia, że czekamy w urzędzie na ankiety od zainteresowanych, dostaliśmy 46 wniosków - powiedział I. Odważny. - Jeśli pomysł doprowadzimy do końca, to problem mieszkaniowy u nas zniknie. a

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.