Koalicja antysmogowa. Chcesz mniej kopcić? Podłącz się do miejskiej sieci ciepłowniczej

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Aleksandra Dunajska

Koalicja antysmogowa. Chcesz mniej kopcić? Podłącz się do miejskiej sieci ciepłowniczej

Aleksandra Dunajska

Jeden z ekologicznych sposobów ogrzewania domu to podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Procedury nie są skomplikowane, ale nie wszyscy mieszkańcy Lublina mają taką możliwość.

- Obecnie ogrzewamy blisko 95 tys. gospodarstw domowych i prawie 250 tys. mieszkańców Lublina - mówi Teresa Stępniak - Romanek, rzeczniczka Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Co trzeba zrobić, żeby dołączyć do tego grona?

- Po pierwsze - zwrócić się do nas z zapytaniem o możliwość przyłączenia. Wniosek o określenie możliwości dostępny jest na stronie internetowej www.lpec.pl w zakładce oferta/do pobrania - tłumaczy Stępniak-Romanek. - We wniosku należy podać dane identyfikacyjne oraz podstawowe informacje dotyczące obiektu i jego lokalizacji - dodaje.

Co ważne - wniosek musi być podpisany przez właściciela lub zarządcę obiektu, nie może tego zrobić np. najemca.

- Nasi pracownicy udzielają niezbędnej pomocy przy wypełnieniu potrzebnych dokumentów. W tym celu prosimy o kontakt z Działem Rozwoju - zaznacza rzeczniczka LPEC.

Wypełniony wniosek można przesłać do LPEC w wersji elektronicznej na: [email protected] lub papierowej na adres: LPEC S.A., Puławska 28, 20-822 Lublin.

Nie dla każdego

- Ze względu na przebieg sieci ciepłowniczej oraz z uwagi na warunki techniczne i ekonomiczne z naszej oferty obecnie nie mogą skorzystać właściciele domków jednorodzinnych w dzielnicach: Sławinek, Węglin, Dziesiąta, Kośminek, Za Cukrownią, Zadębie, Ponikwoda - tłumaczy Teresa Stępniak-Romanek.

W tych częściach miasta o przyłączenie mogą jednak wnioskować właściciele większych budynków, np.kamienic. W dzielnicach Sławin, Szerokie, Zemborzyce, Głusk i Abramowice w ogóle nie ma zaś sieci ciepłowniczej.

Ile to kosztuje? - Przyłącze do budynku LPEC realizuje z własnych środków. Od tej zasady są jednak wyjątki, kiedy inwestycja nie ma uzasadnienia ekonomicznego - wyjaśnia rzeczniczka LPEC.

Z kolei koszt węzła cieplnego jest ustalany indywidualnie - w zależności m.in. od potrzeb budynku. - Dla budynków mieszkalnych istnieje możliwość współfinansowania budowy węzła ze strony LPEC. Wynosi ono nie więcej niż 40 proc. - mówi Stępniak-Romanek.

Koszt dokumentacji związanej z przyłączeniem ponosi właściciel nieruchomości. Podobnie jak ewentualne koszty prac wewnątrz budynku (np. założenie lub wymiana instalacji).

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:Oto najdłuższe ulice Lublina. Wiedziałeś, że to one mają największą długość?Lubelska Lista Płac. Ile zarabia nauczyciel, urzędnik, kasjer, prezes i marszałek?Alternatywne Targi Ślubne. Suknie, garnitury, obrączki. Zobacz ślubne trendy 2018Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 PYTAŃ - QUIZ]Najkrótsze ulice w Lublinie. Co najmniej kilka z nich dobrze znacie. Będą też zaskoczeniaTargi Lubdom 2018. Panie w obiektywie naszego fotoreportera


Aleksandra Dunajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.