Koalicja antysmogowa. Wiedza od A do Z. Alfabet smogowy

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Sławomir Skomra

Koalicja antysmogowa. Wiedza od A do Z. Alfabet smogowy

Sławomir Skomra

Czyste powietrze, kadm czy niska emisja. Tłumaczymy najpopularniejsze pojęcia smogowe.

A - Alarm Smogowy. Ruch społeczny mający na celu podejmowanie działań pomagających zwalczyć smog. Pierwszy został utworzony w Krakowie i szybko podobne grupy zaczęły działać w innych miastach. U nas jest Lubelski Alarm Smogowy.

B - Benzo(a)piren. Szkodliwy, toksyczny, rakotwórczy węglowodór, którego stężenie w powietrzu w Polsce jest znacznie przekroczone.

C - Czyste Powietrze. Nazwa rządowego programu, który ma być odpowiedzią na smog. W ramach programu można się starać np. o fundusze na ocieplenie domów czy kolektory słoneczne. Program realizują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

D - Dym. Zwłaszcza ten gorszy, trujący i śmierdzący, gdy w piecu pali się np. śmieciami lub niskiej jakości opałem.

E - Efektywność energetyczna, czyli ilość zaoszczędzonej energii, co można uzyskać w domach np. poprzez ich termomodernizację lub zastosowanie lepszych technik budowlanych. To ważne, bo dzięki wysokim wskaźnikom energetycznym z domów „ucieka” mniej ciepła, czyli trzeba mniej palić w piecu, aby go ogrzać.

F - Filtr węglowy stosowany powszechnie w maseczkach antysmogowych. Jego zadaniem jest filtrowanie gazów i oparów chemicznych z wdychanego powietrza.

G - Górnictwo, czyli węgiel powszechnie stosowany do ogrzewania w domach i w energetyce uznawany jest za jeden z głównych czynników powstawania smogu. W wielu krajach (np. w Niemczech) całkowicie odchodzi się od węgla. W Polsce wprost przeciwnie.

H - Hipertensja, czyli nadciśnienie tętnicze. To jeden z chorobowych skutków smogu. Nawet przy nieznacznym zwiększeniu stężenia pyłów PM w powietrzu ryzyko nadciśnienia zwiększa się u człowieka o kilkadziesiąt procent.

I - Informacja. Jeden ze sposobów walki, a raczej obrony przed smogiem. Zarówno władze krajowe, jak i regionalne, podejmując działania antysmogowe, mocno stawiają na informację i edukację mieszkańców w tym zakresie.

J - Jakość powietrza. Najważniejszy wyznacznik dotyczący zanieczyszczenia. Niestety, według Światowej Organizacji Zdrowia Polska ma jedną z najniższych, najgorszych jakości powietrza w Europie.

K - Kadm. Jeden z bardzo toksycznych pierwiastków znajdujących się w zanieczyszczonym powietrzu. Oprócz kadmu może się w nim znajdować także nikiel, ołów czy arsen.

L - Lasy, czyli drzewa skutecznie pomagają walczyć ze smogiem. Co więcej, lasy iglaste są przez ekologów jeszcze bardziej cenione, bo ich igły bywają pokryte woskiem, do którego przylegają cząstki pyłów.

M - Maska antysmogowa. Coraz bardziej popularny sposób obrony przed smogiem. Nie warto stosować taniej z marketu budowlanego. Lepiej wybrać droższą z filtrami węglowymi lub HEPA. Maseczki - nawet te lepsze - trzeba co jakiś czas wymieniać.

N - Niska emisja. Zjawisko, w którym emiter zanieczyszczeń (np. komin w domu) znajduje się na wysokości niższej niż 40 metrów. Jako niską emisję wylicza się też spaliny samochodowe.

O - Odpady, czyli śmieci. Niestety, nadal popularne paliwo używane do ogrzewania domów. Nowsze piece nie znoszą takiego opału i łatwo je w ten sposób uszkodzić. Niestety, w tych starszych nazywanych kopciuchami można spalić niemal wszystko, co się zmieści do paleniska. Coraz więcej służb - jak na przykład Straż Miejska - jest już wyposażonych w specjalne czujniki, dzięki którym po zbadaniu dymu z komina można stwierdzić, czy palono w piecu odpadami.

P - Pompa ciepła. Alternatywny sposób ogrzewania domu, które przekazuje ciepło z dolnego źródła, czyli np. gruntu do górnego, czyli instalacji centralnego ogrzewania w budynkach lub zbiornika ciepłej wody użytkowej. Na zainstalowanie pompy ciepła także można pozyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze.

R - Rozporządzenie. W tym roku rząd wykorzystał do walki np. rozporządzenie określające normy dla węgla używanego w domach. Problem w tym, że środowiska ekologiczne uważają zawarte w dokumencie wskaźniki za zbyt niskie. „W obecnym brzmieniu rozporządzenie nie eliminuje najgorszej jakości węgla, który dalej będzie sprzedawany do gospodarstw domowych - a więc węgla o wysokiej zawartości popiołu (nawet 31 procent), wilgoci (nawet 27 procent), siarki (nawet 2,1 procent) i o niskiej wartości opałowej” - uważa np. Polski Alarm Smogowy.

S - Smog. Czyli nienaturalnie występujące zanieczyszczenie powietrza spowodowane działalnością człowieka oraz niekorzystnymi naturalnymi zjawiskami, jak brak wiatru. Smog składa się głównie ze szkodliwego dla zdrowia pyłu zawieszonego (PM10 i PM2,5).

T - Termomodernizacja. Niska emisja jest jedną z przyczyn smogu. W domach pali się dużo, bo należy budynek ogrzać. Można jednak zmniejszyć ilość używanego opału, jeśli dom nie będzie tracił ciepła, a właśnie temu służy termomodernizacja, czyli inaczej ocieplanie budynków. Na termomodernizację można pozyskać środki z programu Czyste Powietrze.

U - Uchwała antysmogowa. Takie dokumenty przyjęło już kilka województw w Polsce i wkrótce może przyjąć lubelskie. Specjalny zespół pracujący przy sejmiku województwa przygotował już projekty nowego prawa wraz z rekomendacjami działań. W uchwale zapisano np. jakie parametry mają spełniać domowe piece, jakie używane w nich paliwo i do kiedy mieszkańcy muszą wymienić przestarzałe instalacje.

W - Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Organ znajdujący się w każdym regionie, którego zadaniem jest monitorowanie jakości powietrza na danym terenie.

Z - Zdrowie. Sprawa, na którą smog ma kolosalny wpływ. Według lekarzy, zanieczyszczone powietrze jest jedną z przyczyn chorób układu oddechowego czy układu krążenia.

Sławomir Skomra

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.