Kobiety w czasie pandemii zaniedbały badania piersi. A profilaktyka może uratować życie

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz / Polska Press
Mateusz Majnusz

Kobiety w czasie pandemii zaniedbały badania piersi. A profilaktyka może uratować życie

Mateusz Majnusz

Regularne badania to mniejsze ryzyko zaawansowanego raka piersi i szansa na wyleczenie. Niestety, w trakcie pandemii wiele kobiet zaniedbało profilaktykę. Jest szansa, aby to zmienić. W Opolu odbędzie się dwudniowa konferencja, która ma zachęcić opolanki do badań mammograficznych.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu, a chore na raka piersi stanowią 36 procent kobiet żyjących z nowotworami. Dane pokazują, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

Opolanki coraz rzadziej zgłaszają się na badania

W porównaniu do 2019 roku poradnia w Opolskim Centrum Onkologii obsłużyła o ponad 7500 mniej pacjentów. Niepokojące są także statystyki związane z profilaktyką zdrowotną. Wykonano o 25 proc. mniej badań mammografii oraz o 35 proc. badań przesiewowych, które są kluczowe do szybkiego wykrycia i rozpoczęcia leczenia. W 2020 roku na oddziale chirurgii piersi wykonano o 27 proc. mniej zabiegów w porównaniu do 2019 roku.

- Oznacza to, że nie pomogliśmy prawie stu kobietom, które na pewno taki problem miały, ale nie zdecydowały się przyjść od razu. Co jednak najbardziej smutne, wkrótce się z nimi jednak na pewno spotkamy. Przyjdą do nas za parę miesięcy, ale ich stan będzie już znacznie poważniejszy - mówi Marek Staszewski, dyrektor opolskiej onkologii.

Skutki tych decyzji najbardziej zauważalne są w diagnostyce obrazowej wielkości guza. W poprzednich latach dzięki skutecznej profilaktyce doprowadzono do sytuacji, w której pacjenci zgłaszali się bardzo wcześnie, a guzy były wielkości kilkunastu milimetrów. Dzisiaj są to już przypadki guzów kilkucentymetrowych.

- Wielu pacjentom nie będziemy mogli pomóc, bo już będzie za późno, a niektórym jedynie będziemy mogli pomóc paliatywnie, czyli w spokojnym przeżyciu do śmierci - podkreśla Staszewski.

Profilaktyka nigdy nie była tak ważna jak teraz

Żeby zachęcić kobiety do regularnych badań odbędzie się w Opolu dwudniowe wydarzenie, które skupione będzie na zwiększanie wiedzy opolanek na temat czujności onkologicznej w zakresie raka piersi, dostępu do darmowego pakietu zdrowotnego oraz psychofizycznego wsparcia i rehabilitacji pacjentek po przebytej chorobie.

Konferencja „Różowe Opole” rozpocznie się w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego w środę, 20 października o godz. 16:30 i potrwa trzy godziny. Wydarzenie kontynuowane będzie także w czwartek w tych samych godzinach.

Z tej okazji na placu Kopernika będzie okazja do darmowego badania w mammobusie, w ramach finansowanego przez NFZ populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi.

Mateusz Majnusz

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Podopolski

Kobiety zaniedbały? Tak można odwrócić odpowiedzialnść. Jeśli nie było możliwości przez panike wywołaną przez państwo razem ze sektorem zdrowia.
Nie bądzcie cyniczni i bezczelni.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.