Łukasz Koleśnik

Kolejny inwestor w Gubinie. Wkrótce spadnie bezrobocie?

Wkrótce w pośredniaku pojawią się nowe oferty pracy. Dzięki niedawno przybyłym inwestorom. Fot. Archiwum "GL" Wkrótce w pośredniaku pojawią się nowe oferty pracy. Dzięki niedawno przybyłym inwestorom.
Łukasz Koleśnik

Kolejni inwestorzy zjeżdżają do Gubina. Powstają nowe miejsca pracy. Miasto przygraniczne ma najwyższe bezrobocie w powiecie. Czy to się zmieni? A co z Krosnem?

W minionym tygodniu nowy inwestor zaprezentował swoje plany. Zamierza wybudować galerię handlową w centrum Gubina. Brzmi znajomo? Dla mieszkańców na pewno, ponieważ kilka lat temu inna firma zamierzała wybudować podobny obiekt w okolicach dawnego zakładu Carina. Wszyscy byli podekscytowani, jednak plany spaliły na panewce.

Teraz pojawia się druga szansa na luksusy. Nowa galeria handlowa ma powstać w okolicach gubińskiego Eurodeptaku. Na sprzedaży działki miasto zarobiło ok. 800 tys. zł. Można powiedzieć, że kilka nowych atrakcji jest już prawie pewnych. Wśród nich znajdują się kręgielnia, siłownia oraz kino. Kiedy inwestor zamierza rozpocząć budowę? Najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Mieszkańcy Gubina i okolic są zadowoleni z przedstawianych planów

- Miasto ma mało takich atrakcji. Żeby pograć w kręgle czy obejrzeć w kinie film trzeba jechać do Zielonej Góry. Chociaż kręgielnia jest jeszcze trochę bliżej, czyli w Krośnie czy Lubsku. Tak czy siak, to fajna sprawa, nie tylko dla młodych, ale dla całych rodzin. Myślę, że wiele osób będzie zainteresowanych - mówi Julita Kuśmierczyk.

To kolejny przedsiębiorca, który pojawił się w ostatnim czasie w Gubinie. Dzięki niemu Gubin może zyskać około 250 nowych miejsc pracy. A trzeba zaznaczyć, że przed nim pojawiali się kolejni. W sumie do samego miasta przygranicznego w ostatnich miesiącach zawitało trzech dużych inwestorów. Trzeba również doliczyć mniejszych przedsiębiorców na terenach wiejskich powiatu krośnieńskiego.

W ostatnim czasie bezrobocie systematycznie spadało w całym regionie

Przyglądamy się najnowszym statystykom z urzędu pracy. Wkrótce dzięki nowym inwestorom mogą się one mocno zmienić. Gdzie najbardziej? Najpewniej w mieście przygranicznym. - Cieszymy się, że nasza praca w tym roku przyniosła owoce w postaci nowych firm, które zawitały do naszego miasta - mówi burmistrz Bartłomiej Bartczak.

Według najnowszych statystyk powiatowego urzędu pracy w Gubinie wciąż jest największe bezrobocie, ale systematycznie spada. Wkrótce liczba niepracujących spadnie poniżej 1000. Możliwe, że niedługo ten spadek może być bardzo gwałtowny.
W tym roku w Gubinie pojawiło się trzech dużych inwestorów i wygląda na to, że będą pojawiać się kolejni. Ponadto jeszcze pod koniec zeszłego roku firma TVG zakupiła sześć hektarów gruntu. Powstanie tam fabryka zajmująca się wytwarzaniem komponentów wentylacyjnych. W styczniu 2016 roku firma Formaplan zakupiła pustą halę przy ul. Przemysłowej i będzie tam produkować szuflady dla znanego koncernu IKEA.

Wkrótce w pośredniaku pojawią się nowe oferty pracy. Dzięki niedawno przybyłym inwestorom.
Archiwum "GL" Wkrótce w pośredniaku pojawią się nowe oferty pracy. Dzięki niedawno przybyłym inwestorom.

W ostatnich dniach pojawili się nowi przedsiębiorcy, którzy chcą otworzyć galerię handlową w pobliżu fary. Do tego w Gubinie ma powstać market budowlany. Każda z firm podała, jakie jest planowane zatrudnienie. TVG mówi nawet o 300 osobach, Formaplan będzie potrzebowała 100 pracowników, natomiast we wspomnianej galerii (firma Hosso) zatrudnić będzie można 200-250 osób. Do tego lokalni przedsiębiorcy będą mogli wynająć powierzchnię w galerii i zacząć swój własny biznes. Szybko podliczając, wkrótce może powstać nawet 600 miejsc pracy. - Bardzo się z tego cieszymy i w dalszym ciągu będziemy się starać sprowadzać nowych inwestorów - mówi burmistrz Bartłomiej Bartczak.

Na razie jednak w Gubinie wszystko jest w powijakach. Najprawdopodobniej efekty pojawienia się nowych inwestorów będzie można odczuć dopiero w przyszłym roku.

A co z Krosnem Odrzańskim? Nowych przedsiębiorców na horyzoncie na razie nie ma. Urząd wciąż czeka na decyzję, dotyczącą marketu przy ul. Parkowej. Z drugiej strony bezrobocie w Krośnie jest bardzo niskie. - To głównie dzięki zakładowi Homanit, który cały czas się rozwija - podkreśla burmistrz Marek Cebula.

Inwestorzy pojawiają się też na wsiach. Przykładem jest kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie gminy Maszewo. Wygląda na to, że bezrobocie wkrótce mocno spadnie

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.