Kolejny Polak padł ofiarą Brytyjczyka [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Sang Tan
Sylwia Arlak

Kolejny Polak padł ofiarą Brytyjczyka [wideo]

Sylwia Arlak

Brytyjska policja nie miała wątpliwości: Polaka pobito w ataku na tle narodowościowym.

Kiedy brytyjska premier Theresa May w rozmowie telefonicznej z jej polską odpowiedniczką Beatą Szydło przekonywała, że w jej kraju nie ma miejsca na nienawiść, na Wyspach doszło do kolejnego ataku na tle narodowościowym.

Jak informuje brytyjskie „Metro”, grupa 30 nastolatków zaczepiła dwóch Polaków w zachodniej dzielnicy Leeds - Armley, po czym ciężko pobiła jednego z nich na bocznej ulicy. Ofiara w ciężkim stanie z ranami głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna już wyszedł ze szpitala.

Według zeznań naocznego świadka Polacy nie sprowokowali bójki. - Gang młodocianych zaczepił Polaków bez żadnego powodu - zacytował go Polishexpress.co.uk. Policja zatrzymała jedną osobę, w tej chwili jest przesłuchiwana.


Wideo: "Ma uspokoić polską społeczność." Polski policjant dołączy do funkcjonariuszy w Harlow

źródło: TVN24 BIS/x-news

Jak dowiedziało się Polskie Radio, polski konsulat wysłał do policji w Leeds list w sprawie pobicia Polaka. Pyta w nim, czy nasi rodacy wciąż mogą czuć się bezpieczni na Wyspach.

- List jest stanowczym żądaniem zapewnienia bezpieczeństwa polskiej społeczności w Leeds. To już trzeci taki incydent w ostatnich tygodniach. Chcielibyśmy poznać precyzyjny plan policji. Przekonać się, jak zamierza zapewnić bezpieczeństwo polskiej społeczności - mówił w rozmowie z Polskim Radiem konsul generalny w Manchesterze Łukasz Lutostański.

Od czasu czerwcowego referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na Wyspach doszło do serii ataków wymierzonych w polską społeczność.

Ostatni z nich, do którego doszło 27 sierpnia w miejscowości Harlow w hrabstwie Essex, gdzie jedna osoba zginęła (grupa nastolatków zamordowała 40-letniego Arkadiusza Jóźwika, gdy ten odezwał się po polsku do swojego towarzysza), a druga została ciężko ranna, zaalarmował zarówno polskie, jak i brytyjskie władze.

Polscy ministrowie udali się do Londynu, aby, jak sami przekonywali, sprawdzić, czy brytyjskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo wykonują swoje obowiązki. Z szefową brytyjskiego MSW polska delegacja omówiła m.in. postępy w śledztwie dotyczącym sierpniowego ataku.

Autor: Sylwia Arlak

Sylwia Arlak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.