Kolorowi seniorzy na scenie

Czytaj dalej
MM

Kolorowi seniorzy na scenie

MM

Stowarzyszenie Miłośników Sztuki „Ponadczasowi” pracuje nad nowym przedstawieniem bTym razem seniorzy opowiedzą łodzianom o Romach.

Nie ma już ani jednego biletu na premierowe przedstawienie przygotowane przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki „Ponadczasowi”, które tworzy grupa zaprzyjaźnionych seniorów. Spektakl pt. „Jak pięknie żyć. Ballada cygańska” zostanie wystawiony 9 i 12 października w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Jego powstanie stowarzyszenie zawdzięcza dofinansowaniu otrzymanemu z Budżetu Miasta Łodzi w ramach konkursu „Mikrogranty dla Seniorów 2019”.

– Nasze ostatnie przedstawienie, „Łódź, moja miłość”, obejrzało blisko 2,6 tysiąca osób – mówi Aleksandra Czerczyńska z grupy „Ponadczasowi”. – To dla nas wielka radość i niesamowite wyróżnienie, gdyż jesteśmy teatrem całkowicie amatorskim.
Nowy projekt stowarzyszenia opowiada o mało znanej kulturze romskiej w kontekście wielokulturowości Łodzi i rocznicy likwidacji obozu cygańskiego w Litzmanstadt Getto.

–Opowiadamy o społeczości romskiej przez pryzmat legend, baśni, przypowieści i magii – objaśniają twórcy spektaklu. – Pokazujemy nieistniejący świat taborów cygańskich pełen muzyki, barw i tajemnicy, ale także ograniczeń i przesądów. Motywem przewodnim jest twórczość romskiej poetki Papuszy i jej los.

Autorkami scenariusza są Bożena Wilk i Aleksandra Czerczyńska, oprawą muzyczną zajął się Mariusz Ambroszczyk. Spektakl wzbogacony został o poezję łódzkich poetów. Stroje, w których występują aktorzy, są dziełem ich rąk.

– Naszym celem i powodem, z którego wystąpiliśmy o grant, jest dotarcie z przedstawieniem do jak największej liczby osób, które mają ograniczone możliwości w samodzielnym poruszaniu się – dodaje Aleksandra Czerczyńska. – Wystąpimy w sześciu placówkach dziennego pobytu. To dla nas wielka przyjemność, móc nieść radość i przybliżać ludziom sztukę, bawić się i być razem. Cieszy nas również fakt, że nasz wysiłek został doceniony przez nową dyrektor Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, Annę Ciszowską, która nadal będzie nam udostępniać salę na próby. Wspiera nas także Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich „Opus”.

Poza autorkami scenariusza mnóstwo pracy w przygotowanie spektaklu włożyli: Alicja Wieczorek, Jadwiga Skibicka, Agnieszka Zamojska, Przemysław Rogulski, Ewa Piotrowska, Krystyna Gimza, Ewa Czaicka-Lasocka, Zofia Miller, Magdalena Kowalska, Elżbieta Królikowska, Jan Cała, Jacek Kusto, Henryk Abramczyk i Bogdan Tymiński.

MM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.