Maciej Deja

Kolumny zablokują stolicę [wideo]

Do ochrony szczytu ściągnięto 6 tys. policjantów z całej Polski. Fot. Piotr Smoliński Do ochrony szczytu ściągnięto 6 tys. policjantów z całej Polski.
Maciej Deja

Stolica już od czwartku jest w pełni gotowa na przyjęcie kilkudziesięciu delegacji z całego świata, które wezmą udział w szczycie NATO.

Czynione od wielu tygodni przygotowania do szczytu NATO osiągnęły apogeum. W czwartek po południu na Lotnisku Chopina wylądował sekretarz generalny sojuszu i formalny gospodarz obrad zlokalizowanych na Stadionie Narodowym Jens Stoltenberg. Kolumna z byłym norweskim premierem została odeskortowana do Belwederu, gdzie Stoltenberg spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.


Szef NATO w Warszawie: atak na jednego z sojuszników jest atakiem na wszystkich

O bezpieczeństwo ich, a także pozostałych światowych przywódców i członków kilkudziesięciu delegacji (28 z krajów członkowskich NATO i 26 z krajów partnerskich) zadba około 6 tys. funkcjonariuszy. Swój przyjazd do Warszawy potwierdziło w sumie 18 prezydentów, 21 szefów rządów (premierzy, kanclerze), 39 ministrów obrony, a także 41 ministrów spraw zagranicznych. Łącznie organizatorzy spodziewają się ponad 2 tys. delegatów. Wśród nich znajdzie się 42 Polaków, a 850 to przedstawiciele NATO. Kolejne 2 tys. to liczba akredytowanych dziennikarzy.

Goście będą zakwaterowani w 20 hotelach, przede wszystkim Marriotcie (w którym po raz kolejny noc spędzi prezydent USA Barack Obama), Sheratonie, a także m.in. Bristolu, Hiltonie, Polonii, Novotelu, Mercure Warszawa Grand, Sofitel Victoria, Radisson Blu Centrum Hotel Warsaw. Wokół obiektów będzie ograniczony lub całkowicie zamknięty ruch pojazdów. Według informacji podawanych przez MON na potrzeby szczytu zarezerwowano ponad 4 tys. pokojów. Resort obrony we współpracy z MSZ oddeleguje również ponad dwustu oficerów łącznikowych będących przewodnikami i opiekunami poszczególnych delegacji. Do pomocy uczestnikom szczytu zostało również przeszkolonych 240 wolontariuszy. Goście będą mieli do dyspozycji niemal 600 pojazdów i dwa razy tyle kierowców.


Ogromne utrudnienia w Warszawie w związku ze szczytem NATO

Będzie to 28 szczyt NATO, poprzedni odbył się we wrześniu 2014 r. w Walii. Pierwszy miał miejsce w grudniu 1957 r. Na ulicach przylegających do Stadionu Narodowego stopniowo wprowadzano zakaz postoju. Instrukcje związane z zachowaniem podczas szczytu, w szczególności w czasie przejazdu VIP-ów, otrzymali też mieszkańcy lokali usytuowanych przy wspomnianych ulicach. Dzielnicowi przypomnieli mieszkańcom o zakazie zbliżania się do okien podczas przejazdu kolumn z delegatami, a także braku możliwości pozostawienia samochodu przed miejscem zamieszkania. Funkcjonariusze zbierali również od lokatorów każdego z lokali na trasie przejazdu numer telefonu.

Utrudnienia potrwają do soboty wieczorem: po konferencji podsumowującej szczyt jego uczestnicy będą sukcesywnie opuszczać Stadion Narodowy.

Autor: Maciej Deja

Maciej Deja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.