Komornicy sądowi będą musieli zwrócić pieniądze, które dostali z tarczy antykryzysowej. Tak postanowił Polski Fundusz Rozwoju

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Norbert Ziętal

Komornicy sądowi będą musieli zwrócić pieniądze, które dostali z tarczy antykryzysowej. Tak postanowił Polski Fundusz Rozwoju

Norbert Ziętal

Komornicy sądowi, którzy otrzymali pieniądze, w ramach wsparcia z rządowej tarczy antykryzysowej przewidzianej dla przedsiębiorców, będą musieli zwrócić te pieniądze. Dlaczego? Zgodnie z ustawą nie mogą prowadzić działalności gospodarczej, a system dopiero teraz to wyłapał.

Rządowy program „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Firm" przewiduje pomoc dla tych podmiotów, które z powodu koronawirusa poniosły straty finansowe. W ramach rządowej "tarczy" mogą otrzymać pomoc finansową, która później może być umorzona nawet w 75 procentach. Warunki to m.in. spadek dochodów z powodu koronawirusa, utrzymanie firmy i nieredukowanie zatrudnienia.

Z takich zapisów skorzystały również kancelarie komornicze. Jak twierdzi dziennik "Rzeczpospolita", który pierwszy pisał o sprawie, z tej formy pomocy w ubiegłym roku skorzystało 535 komorników na 3 tys. działających, łącznie na 38 mln złotych. Średnio jedna kancelaria, która postarała się o pomoc, otrzymała ok. 70 tys. złotych.

Teraz muszą oddać pieniądze. Polski Fundusz Rozwoju nakazał zwrot pieniędzy i wysyła wezwania. Dlaczego? Uznano, że komornicy działający przy sądach komornicy są funkcjonariuszami publicznymi, nie mogą prowadzić działalności gospodarczej, i z tego powodu nie mogli otrzymać pomocy z tarczy antykryzysowej.

Żaden z komorników z Podkarpacia nie zgodził się na rozmowę o tym, czy korzystał z finansowej tarczy i czy zamierza zwrócić pieniądze.

- Ja nie ubiegałem się o te pieniądze. Jednak słyszałem, że niektórzy koledzy z Polski wzięli dofinansowanie, ale po piśmie z PFR już je oddali. Nasz zawód nie jest zbyt lubiany przez ludzi, nie moglibyśmy liczyć na społeczne poparcie

- nieoficjalnie powiedział nam jeden z komorników.

Pracownik jednej z podkarpackich kancelarii komorniczych był zdziwiony, że w ogóle są kancelarie, które korzystały z tej formy pomocy.

Według informacji "Rzeczpospolitej", do ubiegłego piątku pieniądze otrzymane z tarczy oddało już ok. 200 komorników z całego kraju.

Norbert Ziętal

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

zielonogórzanka

Tej kaście zawsze za mało kasy.

obserwator333

Ej, skąd się wzięło 3000 komorników? Wg danych Krajowej Izby Komorników jest ich niecałe 1900.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.