Komunia w trzeciej klasie. Dlaczego taka zmiana? Z czym się wiąże?

Czytaj dalej
Fot. ARC
Jolanta Pierończyk

Komunia w trzeciej klasie. Dlaczego taka zmiana? Z czym się wiąże?

Jolanta Pierończyk

Do pierwszej komunii św. dzieci przystępować w klasie III. Taka jest decyzja Episkopatu Polski. Powody i jej konsekwencje tłumaczy ks. dr Roman Buchta, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Oceniają ją rodzice dzieci.

Komunia św. w klasie III. Jedne dzieci nadal pójdą do komunii w wieku 9 lat, inne będą miały wtedy 10 lat.
W 2010 komisja wychowania katolickiego Episkopatu Polski zatwierdziła program nauczania religii w szkołach i przedszkolach, który miał być obligatoryjnie wprowadzony od września 2016 r. Miało to związek z planowanym wprowadzeniem obowiązku szkolnego dla dzieci w wieku sześciu lat.
Tak więc naszym zamiarem nie były zmiany wieku dla dzieci przystępujących do I komunii św. Ale nie chcąc go obniżać, postanowiliśmy przesunąć komunię do klasy III.

Tak czy inaczej, wydłuża się czas przygotowania do komunii. Dotąd w szkole były dwa lata, teraz będą trzy. Powstaje dodatkowy rok. Czym będzie wypełniony?
Lepszym przygotowaniem. Wiadomo, że dzieci różnie się rozwijają i różnie przyswajają sobie wiadomości. Jednym potrzeba mniej czasu, innym więcej. Zyskujemy więc dodatkowy rok dla dzieci, które wymagają więcej czasu na naukę.

Czyli to nie tak, że będą nowe treści.
Nie, one są tylko inaczej rozłożone. W przygotowaniu do komunii nie chodzi zresztą tyle o treści, co raczej o budzenie świadomości Kościoła, poczucia Kościoła. Nie chodzi o to, by wszystkiego nauczyć, nie zależy nam, by dzieciom przekazać wszystko przed komunią. Nie ma takiej potrzeby, one mają wiedzieć najważniejsze rzeczy.
A dodatkowy rok pozwoli na lepsze wprowadzenie ich we wspólnotę miejscowego Kościoła i chyba o to najbardziej chodzi. Będziemy więc kłaść nacisk na katechezę wtajemniczającą, mistagogiczną, na elementy wychowania, a nauczanie pozostawimy bez większych zmian.

Czas przygotowań do komunii w trzeciej klasie w naszej archidiecezji zaczyna się w nowym, roku szkolnym.
Do przesunięcia komunii św. do klasy III przygotowujemy się od pięciu lat. Od września Kościół w całej Polsce będzie realizował nowy program nauczania religii w szkołach i przedszkolach zatwierdzony przez Episkopat w 2010 r. Także w naszej archidiecezji.

Czyli za dwa lata w naszej archidiecezji będzie rokiem bez komunii.
Nie do końca. Być może bez pierwszej, ale w wielu parafiach na pewno pójdą dzieci do wczesnej komunii, do której bardzo zachęcamy. Wczesna komunia to wieloletnia tradycja i będziemy wspierać rodziców w jej podtrzymywaniu.

Wczesna komunia pozostaje i pozostaje wybór.

Tak. Mamy dobre doświadczenia z wczesną komunią, która wymaga większego zaangażowania ze stron rodziców.

Jolanta Pierończyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.