Koniec z chaosem w Śródmieściu

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Sławomir Skomra

Koniec z chaosem w Śródmieściu

Sławomir Skomra

W poniedziałek prezydent spotka się z przedsiębiorcami, aby rozmawiać o Księdze Standardów.

Pierwsza była Łódź. W 2016 roku powstała tam Księga Standardów ulicy Piotrkowskiej. Łódzkim urzędnikom chodziło o wyraźne wskazania, jak mają wyglądać szyldy na kamienicach, witryny sklepowe, ogródki kawiarniane...

- To gotowiec, ściągawka dla przedsiębiorców i urzędników. W księdze jest jasno opisane i pokazane, co można, a czego nie - mówi Marek Poznański, menadżer śródmieścia w Lublinie, który od dawna planuje przygotowanie podobnej księgi dla Lublina i podkreśla, że projekt wchodzi właśnie w finałową fazę.

- W poniedziałek prezydent miasta spotka się z przedsiębiorcami, a tej jesieni podpiszemy umowę z firmą, która przygotuje księgę. Będzie ona gotowa na przyszłą wiosnę - zapewnia Poznański.

Docelowo księga ma obejmować Stare Miasto, stare podzamcze, Krakowskie Przedmieście, ulice: Świętoduską, Zamojską, Lubartowską, Narutowicza.

Koniec z chaosem w Śródmieściu
Małgorzata Genca Marek Poznański i reklamowy bałagan przy ul. Świętoduskiej. Docelowo i ją ma objąć księga

Jednak podczas rozmów z fachowcami okazało się, że nie da się szybko sporządzić tak obszernej księgi. - Dlatego w pierwszej kolejności zajmiemy się deptakiem i placem Litewskim - precyzuje Poznański.

Ratusz od lat starał się nakłonić restauratorów do zadbania o zewnętrzną estetykę swoich lokali. - Okazuje się jednak, że edukacja to nie wszystko i potrzebne są skuteczne narzędzia pozwalające na egzekwowanie zasad - przypomina Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.

Księga ma być właśnie takim narzędziem, bo wprowadzi np. regulamin dla deptaka i placu Litewskiego. Jeśli ktoś nie zastosuje się do zapisów księgi, to złamie regulamin.

- Miasto pracuje też nad Kodeksem Reklamowym dla Śródmieścia. Kodeks i księga będą się uzupełniały - tłumaczy Mącik. - Dokument Poznańskiego ma być narzędziem, a kodeks podstawą prawną. Sądzę, że Rada Miasta przyjmie kodeks do końca roku - informuje konserwator.

Zapisy księgi mają zacząć obowiązywać wraz z rozpoczęciem przebudowy deptaka. Tak, żeby ta część miasta zmieniła się kompleksowo.

Przykład? Będą nowe wzory umów na zajęcie pasa drogowego pod ogródki, a w nich miasto zapewni sobie bardziej skuteczne możliwości egzekwowania ustaleń z restauratorami.

Ale w księdze znajdą się też zapisy, które spodobają się przedsiębiorcom. Ci narzekają np. na stragany rozstawiane na deptaku latem czy w okresie bożonarodzeniowym. Uważają, że budki są tak blisko kawiarni i sklepów, że odcinają ich od klientów.

- Dlatego powinny być ustawiane bliżej środka deptaka - proponuje Poznański.

Koszt sporządzania księgi dla deptaka i Świętoduskiej to wydatek ok. 25 tys. złotych.

Sławomir Skomra

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.