Konkurs Wieniawskiego na zdjęciach

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marek Zaradniak

Konkurs Wieniawskiego na zdjęciach

Marek Zaradniak

Od niemal tygodnia trwa w Poznaniu XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Kto okaże się najlepszy, zdecyduje w przyszłą sobotę jury pod kierownictwem Maxima Vengerova. Na razie każdy występ to wielkie emocje.

Przyjechało ich 40 z 17 krajów, by walczyć o miano najlepszego. Poziom tegorocznego Konkursu jest bardzo wysoki, o czym świadczy fakt, że jury do II etapu zamiast 24 dopuściło 26 młodych skrzypków. Ilu będzie ich w trzecim etapie - 12, a może 13, dowiemy się jutro wieczorem. A kto znajdzie się w finale, wiadomo będzie we wtorek wieczorem.

Podczas Konkursu rodzą się przyjaźnie, ale trwa też rywalizacja, bo sukces to nie tylko nagrody główne, ale także wiele pozaregulaminowych. Przede wszystkim koncerty, ale w wyniku sukcesów na konkursach pojawiają się także kontrakty z wytwórniami płytowymi. Zmagania odmieniają często diametralnie życie młodych ludzi, którzy na nich triumfują.

Wieniawski to najstarszy konkurs na świecie. Ma tradycję i renomę. Nic więc dziwnego, że młodzi ludzie przyjeżdżają tu chętnie. Szczególnie wielu jest reprezentantów krajów azjatyckich - Japonii, Chin, Korei Południowej, ale oni po prostu chcą się uczyć od najlepszych.

Nie bez znaczenia dla młodych skrzypków jest skład jury. W tym roku jest wśród jurorów aż pięcioro triumfatorów tego konkursu sprzed lat, którzy dziś są znani w świecie - to Alena Baeva, Zakhar Bron, Bartosz Bryła, Robert Kabara oraz Peter Zazofsky.

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.