Koperta w lodówce może uratować życie

Czytaj dalej
Fot. Gmina Krosno Odrzańskie
Łukasz Koleśnik

Koperta w lodówce może uratować życie

Łukasz Koleśnik

Urząd miasta w Krośnie Odrzańskim rozdaje za darmo koperty życia, które mogą być bardzo przydatne dla osób samotnych i schorowanych. Dlaczego?

Koperta życia to akcja skierowana do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych i polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach, kontaktach do najbliższych oraz danych osobowych. Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne. - Karta z danymi musi zostać skonsultowana z lekarzem, który musi się pod nią podpisać i wstawić pieczątkę - informują urzędnicy.

W ostatnim czasie do akcji dołączyło się Krosno Odrzańskie, dzięki inicjatywie radnego Marka Górskiego, który podczas urzędowych posiedzeń apelował o wprowadzenie kopert życia na teren gminy.

W końcu się udało

Dlaczego to takie ważne? - Informacje tam zawarte będą bardzo pomocne dla ratowników medycznych. Oprócz wykazu leków i chorób znajdują się tam też numery telefonów do najbliższych - podkreśla ratownik Roman Wrotecki.

Koperty życia oraz naklejki na lodówkę można odebrać w krośnieńskim urzędzie miasta. To nic nie kosztuje.
Gmina Krosno Odrzańskie Koperty życia oraz naklejki na lodówkę można odebrać w krośnieńskim urzędzie miasta. To nic nie kosztuje.

Kopertę życia można zamówić poprzez stronę internetową za niewielką opłatą.

W Krośnie mieszkańcy nie muszą się o to martwić, gdyż urząd dostarcza je za darmo do każdego gospodarstwa domowego. - Wszystkie karty były w naszym kwartalniku informacyjnym Most. Jeśli do kogoś nie dotarła koperta życia, może ją odebrać w naszym urzędzie - mówi Anna Januszkiewicz, naczelnik wydziału promocji i rozwoju gospodarczego.

Czy taka inicjatywa jest przydatna?

Mieszkańcy uważają, że tak. Halina Wenkler, przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Krośnie Odrzańskim, podkreśla, że jest to najbardziej istotne dla osób w podeszłym wieku. - To bardzo dobry pomysł i cieszę się, że go wprowadzono. W ratowaniu życia najczęściej chodzi o czas reakcji. Dzięki tej kopercie ratownicy natychmiast wiedzą najważniejsze rzeczy o poszkodowanym i to może uratować życie - podkreśla.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.