Krakowiacy żyją dłużej niż górale. Mężczyźni z metropolii mają większe szanse świętowania 90. urodzin niż ci ze wsi

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Zbigniew Bartuś

Krakowiacy żyją dłużej niż górale. Mężczyźni z metropolii mają większe szanse świętowania 90. urodzin niż ci ze wsi

Zbigniew Bartuś

Kraków, Warszawa, Rzeszów i Tarnów to miasta o największej średniej długości życia mężczyzn w Polsce. Noworodek płci męskiej ma szansę przeżyć w dawnej stolicy Polski prawie 77 lat, a w obecnej – 76,5 - wynika z danych GUS. W obu miastach relatywnie długie życie mają też przed sobą mężczyźni obecnie 30-letni - 47,5 roku - oraz 60-letni - 21 lat. W przodującym pod tym względem Rzeszowie jest to nawet o pół roku więcej.W krajowej czołówce są też małopolskie subregiony: nowosądecki, nowotarski i oświęcimski.

Dla porównania średnia długość życia mężczyzn w okręgu ciechanowskim wynosi 71,5 roku, a tamtejszy 60-latek ma przed sobą 18 lat życia, czyli aż o trzy mniej niż krakowianin. Niewiele lepiej jest w Łodzi, Sosnowcu i Jeleniej Górze.

W pierwszej dziesiątce ośrodków o największej długości życia mężczyzn są jeszcze: Krosno, Tarnobrzeg, Puławy, Poznań, Białystok i Trójmiasto. Tuż za nimi, z wynikiem powyżej średniej krajowej, uplasowały się subregiony: nowosądecki, nowotarski i oświęcimski.

Najlepsze dla pań. W kraju: Tarnobrzeg, Białystok i Rzeszów, a w Małopolsce: Nowy Sącz, Kraków, Tarnów i Nowy Targ

W przypadku płci pięknej najdłużej mają szansę przeżyć mieszkanki powiatu tarnobrzeskiego – w przypadku noworodków jest to 83,5 roku, w przypadku 30-latek – 54 lata, zaś 60-latek - 25 lat. Na kolejnych miejscach w kraju znalazły się powiaty: białostocki, rzeszowski, krośnieński, nowosądecki, suwalski oraz Kraków, Warszawa, Tarnów i Nowy Targ.

Najkrótsze jest życie Polek w okręgu katowickim (niespełna 80 lat) oraz w Łodzi (80). 60-letnia obecnie katowiczanka ma przed sobą 2,5 roku mniej życia niż krakowianka.

Od 4 do... 10 lat różnicy w długości życia kobiet i mężczyzn. Sprawiedliwy Kraków, straszne Sieradz i Ostrołęka

Czytaj więcej:

Jakie miasta znalazły się jeszcze w czołówce okręgów o najmniejszej różnicy w długości życia mężczyzn i kobiet

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.