Kraśnik z duchową opieką. Jest dekret arcybiskupa

Czytaj dalej
Fot. UM Kraśnik/archiwum
Sandra Michalewska

Kraśnik z duchową opieką. Jest dekret arcybiskupa

Sandra Michalewska

Jest dekret i akceptacja arcybiskupa lubelskiego w sprawie ustanowienia Najświętszej Maryi Panny patronką Kraśnika.

- Dekret otrzymaliśmy od arcybiskupa Stanisława Budzika - potwierdza Jan Albiniak, przewodniczący Rady Miasta w Kraśniku. - Dotyczy ustanowienia Najświętszej Maryi Panny w wizerunku Matki Bożej Kraśnickiej, patronką naszego miasta. Jesteśmy szczęśliwi, że decyzja Rady Miasta spotkała się z życzliwością i przychylnością arcybiskupa. Aby była ona prawomocna potrzebna jest jeszcze zgoda Stolicy Apostolskiej.

Dlatego teraz wniosek trafi do watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Po uzyskaniu aprobaty, kraśnicka Rada Miasta będzie mogła podjąć właściwą uchwałę.

- Procedura może potrwać kilka miesięcy, ale liczymy, że stanie się to jak najszybciej - mówi Tomasz Saj, wiceprzewodniczący Rady Miasta w Kraśniku, który na początku maja wraz z burmistrzem miasta Mirosławem Włodarczykiem był na audiencji u arcybiskupa Budzika w tej sprawie.

- Przedstawiliśmy wówczas uchwałę wyrażającą wolę ustanowienia patronki Kraśnika, którą jako Rada Miasta podjęliśmy na jednej z sesji. Arcybiskup przyjął nas bardzo życzliwie i obiecał pełne poparcie dla naszej inicjatywy - opowiada Saj. - Dopytywał też o to, w jaki sposób doszło do wyłonienia patronki i czyj to był pomysł. Pytał także o sam kult wizerunku Matki Bożej Kraśnickiej.

Miastu zależy na czasie, bo ten rok jest dla Kraśnika szczególny - świętuje on swoje 640-lecie. Urzędnicy podkreślają, że oddanie w opiekę Matki Bożej Kraśnickiej miasta Kraśnik „podniesie jego rangę, uświetni jego wizerunek i przysporzy duchowej opieki jego mieszkańcom”.

- To ogromne wyróżnienie dla naszej parafii - nie ukrywa ks. Jerzy Zamorski, dziekan dekanatu kraśnickiego i proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w starej części Kraśnika.

To w tym kościele znajduje się wizerunek Matki Bożej Kraśnickiej. W 2014 roku obraz powrócił do głównego ołtarza po dwóch latach konserwacji. Był odnawiany w krakowskiej ASP.

- Tradycja kultu sięga XV wieku, kiedy był tu czczony obraz Matki Bożej. Kanonicy regularni nazywali ją Naszą Panią, a potem przyjęło się mówić „Pani Kraśnicka”. I tak już zostało.

Choć ustanawianie patrona miasta w Polsce nie jest niczym nadzwyczajnym (mają go choćby Kraków czy Warszawa), to w archidiecezji lubelskiej Kraśnik jest pewnym ewenementem.

- Nie słyszałem o tym, aby w miastach obejmujących naszą archidiecezję podejmowane były podobne inicjatywy - mówi ks. Krzysztof Podstawka, wicekanclerz i rzecznik archidiecezji lubelskiej.

- Mieszkańcy mniejszych miejscowości, w których istnieje jedna parafia, jako swojego patrona często uznają tego świętego, który patronuje „ich” kościołowi. W dużych miastach jest inaczej. Na przykład Lublin jako swojego duchowego patrona wybrał św. Antoniego.

W naszym regionie jeszcze jedno miasto ma swojego patrona. To Puławy, nad którymi czuwa św. Albert Chmielewski.

Sandra Michalewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.