Ks. Jan Zieja: „Nie zabijaj nigdy i nikogo”

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Piotr Nowak

Ks. Jan Zieja: „Nie zabijaj nigdy i nikogo”

Piotr Nowak

Służył w armii podczas dwóch wojen i Powstania Warszawskiego, pomagał w ratowaniu Żydów, działał w opozycji antykomunistycznej. Jednocześnie pozostał „przyjacielem ludzi”. Powstaje film ks. Janie Ziei.

Kiedy Jan Zieja przychodzi na świat, Polska wygląda zupełnie inaczej niż dziś. Urodzony w 1897 r. syn ubogich rolników na pewno wiele myśli o przyszłości. Nie może jednak przewidzieć kataklizmów, które wkrótce przetoczą się przez świat, zniszczeń i śmierci milionów ludzi. Musi natomiast czuć powołanie, skoro wstępuje do seminarium i w 1919 r., w wieku 22 lat, uzyskuje święcenia.

Młody kapłan rozpoczyna studia teologiczne, które przerywa wojna polsko-bolszewicka. W 1920 r. zgłasza się na ochotnika do wojska. Podczas wojny polsko-bolszewickiej służył jako kapelan. Zostaje odznaczony Krzyżem Walecznych. To doświadczenie radykalizuje jego poglądy. „Widziałem, czym naprawdę jest wojna od strony nas - broniących się - i tych, którzy nas napastują. Całkowicie się wtedy nawróciłem na przekonanie, że Boskie przykazanie »Nie zabijaj« znaczy nigdy i nikogo, i że udział w wojnie jest przeciwny woli Bożej” - wspomina po latach w jednej z rozmów.

Był świadkiem XX wieku. Przeszedł przezeń czytając i głosząc Ewangelię. Wcielał w czyn prawdy wiary zawarte w Nowym Testamencie, a do Matki Boskiej napisał własną modlitwę po hebrajsku. Nawoływał do ubóstwa i miłości bliźniego, opiekował się biednymi i słabymi. 

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.