Kacper Chudzik

Kto się miastu zasłużył?

Marian Staszak ucieszył się z tak wysokiego wyróżnienia, jakie przyznała mu rada miejska Fot. Grażyna Szyszka Marian Staszak ucieszył się z tak wysokiego wyróżnienia, jakie przyznała mu rada miejska
Kacper Chudzik

Na wspólnej sesji rady miasta i powiatu 11 listopada wyróżnieni zostaną Zasłużeni Obywatele Miasta Głogowa.

W tym roku kandydatem do tego najważniejszego wyróżnienia był Marian Staszak, od kilku lat pełniący funkcję prezesa głogowskiego koła Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.

Pan Marian do Głogowa przeprowadził się w 1996 roku i od samego początku swojego pobytu mocno zaangażował się w życie miasta. Jest inicjatorem postawienia pomnika poświęconego ofiarom UPA stojącego na cmentarzu komunalnym na Brzostowie. W 2013 roku był też współorganizatorem wystawy „Ludobójstwo dokonane na Polakach przez UPA-OUN na Kresach Południowo-Wschodnich II RP 1939-1947” w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. To także uczestnik dziesiątek pogadanek patriotycznych z młodzieżą oraz organizator i uczestnik wielu akcji patriotyczno-chrześcijańskich.

– Bardzo cieszę się z tego, że rada chce mi przyznać taki tytuł. Myślę, że na niego zasłużyłem, serce i sumienie mam w porządku. Wiele dobrego zrobiłem dla kraju i w czasach przed wojną, i w trakcie wojny oraz po niej. No i po przyjeździe do Głogowa też starałem się działać. Teraz trochę choruję i nie mogę robić tyle, ile bym chciał, ale myślę, że będzie dobrze – powiedział nam jeszcze przed sesją Marian Staszak.

Z kolei tytuł Zasłużonego Mieszkańca otrzymały trzy osoby. Są to: Jarosław Helwig, Franciszek Marciniak oraz Krystyna Pośnik.
Jarosław Helwig to historyk pracujący w głogowskim muzeum. Jest też związany ze światem sportu. To były piłkarz Chrobrego Głogów, który był też jednym z najlepszych strzelców w historii tej drużyny. Obecnie jest trenerem rezerw Chrobrego. To również znakomity grafik i karykaturzysta, jeden ze współautorów „Alfabetu głogowskiego” . Eseista i autor książki historycznej „Twierdza Głogów, czas wojen napoleońskich 1806 – 1814”.

Z kolei Franciszek Marciniak jest porucznikiem wojska polskiego w stanie spoczynku. Pełni funkcję przewodniczącego Społecznej Rady ds. Kombatantów przy staroście . Jest współorganizatorem wielu uroczystości państwowych i narodowych (np.: Obchody Dnia Weterana, Dzień Zakończenia II Wojny Światowej, Dzień Zakończenia Walk o Głogów w roku 1945, Dzień Wojska Polskiego). Porucznik Franciszek Marciniak wielokrotnie uczestniczył w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą szkolną, w której przekazywał swoje doświadczenia i wiedzę o II wojnie światowej i czasach powojennych.

Listę osób, którym rada w tym roku przyznała tytuł Zasłużony dla Miasta Głogowa zamyka Krystyna Pośnik. Była ona pierwszym dzieckiem urodzonym w powojennym Głogowie. Przez lata pracowała jako położna w głogowskim szpitalu. Pomogła przyjść na świat blisko ośmiu tysiącom mieszkańców miasta. Każdy ze zgłoszonych kandydatów bez problemu uzyskał poparcie rady miejskiej. Oficjalne wręczenie tytułów n11 listopada podczas sesji.

Kacper Chudzik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.