Które szpitale woj. śląskiego znajdą się w sieci? A które do likwidacji LISTA SZPITALI W SIECI NFZ

Czytaj dalej
Fot. materiały NFZ

Które szpitale woj. śląskiego znajdą się w sieci? A które do likwidacji LISTA SZPITALI W SIECI NFZ

Oto najnowsza symulacja śląskiego oddziału NFZ w sprawie szpitali, które znajdą się w sieci. Zobacz, czy na liście znajduje się "twój" szpital. Szpital Geriatryczny w Katowicach, Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii oraz Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca - los tych szpitali jest pod dużym znakiem zapytania ZOBACZ KOLEJNE SLAJDY W GALERII ZDJĘCIOWEJ

Według symulacji przeprowadzonej przez śląski oddział NFZ do sieci szpitali województwie śląskim wejdzie 69 świadczeniodawców. To właśnie oni spełniają kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie o utworzeniu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. To jedna z najważniejszych reform planowanych przez rząd PiS.

Do tej pory umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w województwie śląskim realizowało 141 świadczeniodawców. Według symulacji dokonanej przez śląski oddział NFZ do siatki szpitali na Śląsku wejdzie 69 świadczeniodawców. Tym samym do nowego programu Ministerstwa Zdrowia nie kwalifikuje się 72 świadczeniodawców. Wśród „pechowców” 22 realizuje świadczenia w trybie hospitalizacji. Pozostali realizują świadczenia wyłącznie w trybie hospitalizacji planowej oraz zespołu chirurgii jednego dnia.

Jak zapewniał w czasie poniedziałkowego spotkania w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim wiceminister Gryza, sieć nie będzie niebezpieczna dla pacjentów.

- Skierowania, system przyjmowania pacjentów działa i będzie działał. Do października aneksujemy obecne umowy. Chcemy zwiększyć efektywność dostępności do świadczeń - stwierdził Gryza i dodał, że ustawa nie wymaga bardzo dużych zmian, ale dopracowania konkretnych rozwiązań. - Nasza ustawa nikogo nie wycina z rynku, ale daje gwarancję tym placówkom, które z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta są najważniejsze - mówił Gryza.

ZOBACZ KONIECZNIE
Te szpitale są bezpieczne w sieci szpitali NFZ Katowice
ZOBACZ LISTE SZPITALI W GALERII ZDJĘCIOWEJ

Podczas spotkania padały pytania o los poszczególnych specjalności i placówek. Jeśli chodzi o katowicki Szpital Geriatryczny, jedyny szpital geriatryczny w Polsce - jest poza siecią - padły ogólne zapewnienia. Jeśli chodzi o łączenie szpitali, m.in. Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii z Zespołem Szpitali Miejskich, wiceminister Gryza oddał decyzję w ręce samorządów.

Symulacja kwalifikacji szpitali woj. śląskiego do sieci została wykonana zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (wraz z projektami aktów wykonawczych). Projekt ustawy o tzw. sieci szpitali został przyjęty przez rząd 21 lutego.

CZYTAJ TAKŻE:
SZPITALE DO LIKWIDACJI W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.