Leczenie za granicą: karta NFZ daje niewiele

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Maciej Badowski

Leczenie za granicą: karta NFZ daje niewiele

Maciej Badowski

Nawet mając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), możesz słono zapłacić za opiekę medyczną za granicą.

Jak wskazują eksperci, wraz ze zbliżającym się sezonem wzmożonych wyjazdów zagranicznych coraz więcej osób wyrabia kartę EKUZ. Pozostając w przekonaniu, że dzięki niej mogą liczyć na bezpłatną opiekę medyczną za granicą. Jednak, jeżeli dojdzie do nieszczęścia, część wydatków będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni lub wykupić wcześniej dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. O ważności posiadania ubezpieczenia turystycznego powinny przekonywać m.in. rekordowe wysokości pomocy medycznej udzielonej Polakom w 2015 r. – potrafią one sięgać wysokości nawet kilkuset tysięcy złotych.

Ze statystyk NFZ wynika, że w zeszłym roku w całej Polsce wydano 2,6 mln EKUZ, czyli o 13 proc. więcej niż w 2014 r.

– EKUZ pozwala nam leczyć się w innych krajach Unii Europejskiej na dokładnie takich zasadach co ich obywatele. Oznacza to dostęp do opieki zdrowotnej, która nie zawsze jest w pełni darmowa. Warto o tym wiedzieć przed wyjazdem, żeby móc skutecznie zapobiec potencjalnym kosztom przed wyruszeniem w podróż. Rozwiązaniem jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które można nazwać uzupełnieniem wydawanych przez NFZ kart – tłumaczy Andrzej Paduszyński z Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Przepisy poszczególnych państw potrafią dość mocno się od siebie różnić, warto więc przed wyjazdem zapoznać się z zakresem świadczeń w docelowym miejscu pobytu. W Austrii, na przykład, w razie wypadku trzeba pokryć całkowite koszty ratownictwa górskiego. Z kolei pacjent korzystający z opieki medycznej we Francji musi najpierw zapłacić we własnym zakresie za udzieloną mu opiekę, a dopiero potem może ubiegać się o zwrot pieniędzy. W Chorwacji natomiast obowiązuje zasada współpłacenia za opiekę medyczną.

Biorąc pod uwagę powyższe opłaty, korzystne jest posiadanie w trakcie wyjazdu ubezpieczenia turystycznego, które zapewnia pokrycie tych wydatków, których nie można uniknąć, mając tylko EKUZ. Przede wszystkim w ramach polisy turystycznej zyskuje się dostęp do opieki zdrowotnej w publicznych i prywatnych placówkach medycznych.

Maciej Badowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.