Lepsze leczenie w Lublinie

Czytaj dalej
Gabriela Bogaczyk

Lepsze leczenie w Lublinie

Gabriela Bogaczyk

Przy ul. Głuskiej powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego. To część wielkiej inwestycji SPSK1. Z kolei Szpital Neuropsychiatryczny wybuduje m.in. nowy zakład opiekuńczo-leczniczy.

Szpital klniczny nr 1 przymierza się do kolejnego etapu rozbudowy. Mowa o przebudowie klinik psychiatrii przy ul. Głuskiej.

Do połowy 2019 roku powstanie tam również nowy budynek w którym działać będzie Centrum Zdrowia Psychicznego.

- Taki ośrodek będzie koordynował opiekę psychiatryczną na danym obszarze. W jego skład wchodzić będzie oddział stacjonarny, dzienny, leczenia środowiskowego i poradnie specjalistyczne - wylicza dr hab. n. med. Hanna Karakuła- Juchnowicz, kierownik I Kliniki Psychiatrii SPSK1.

Obok ośrodka dla dorosłych, szpital planuje otworzyć też takie centrum dla dzieci i młodzieży.

- Będzie to kompletne novum wychodzące naprzeciw planowanej reformie opieki psychiatrycznej w Polsce. Z tego, co wiem do tej pory nie ma takiego miejsca w kraju. Będziemy jednymi z pierwszych - zaznacza psychiatra.

Jest to tym bardziej ważne, bo z badań wynika, że ok. 10 proc. dzieci i młodzieży potrzebuje profesjonalnej opieki psychoterapeuty, psychologa bądź psychiatry.

- Obserwujemy wzrost liczby zaburzeń zachowania, szczególnie u dziewcząt, bo do tej pory to domeną chłopców były zachowania opozycyjno- buntownicze czy samouszkodzenia. Więcej jest też uzależnień od internetu, gier komputerowych, komórki. Takie dzieci chętniej wybierają spędzenie wakacji z komputerem niż wspólny wyjazd poza miasto. Bardzo dużo jest też samookaleczeń, prób samobójczych, a wiek potencjalnych samobójców znacznie się obniżył - wyjaśnia dr hab. n. med. Karakuła-Juchnowicz.

I wyjaśnia, że powodem takich tendencji jest osłabienie więzi rodzinnych, co z kolei wpływa na kondycję psychiczną społeczeństwa.

- Dlatego tak ważne jest, aby nie czekać zbyt długo aż wydarzy się nieszczęście. Tylko interweniować u specjalisty znacznie wcześniej. Mamy nadzieję, że powstanie takiego Centrum Zdrowia Psychicznego pozwoli na wcześniejszą identyfikację osób zagrożonych rozwojem zaburzeń psychicznych i ewentualne leczenie w ich naturalnym środowisku - dodaje kierownik I Kliniki Psychiatrii SPSK1.

Również Szpital Neuropsychiatryczny szykuje się do budowy nowego obiektu przy ul. Abramowickiej 2, w którym powstanie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Psychiatryczny oraz Opieki Długoterminowej i Warsztaty Terapii Zajęciowej.

- W terapie będą włączane rodziny pacjentów, a im samym zapewnione zostanie oparcie i przyjazne postawy społeczne eliminujące napiętnowanie i etykietowanie. W wyniku realizacji projektu i przechodzenia do form leczenia środowiskowego, zmniejszeniu ulegnie o 28 liczba łóżek szpitalnych i zwiększenie o 90 miejsc w leczeniu środowiskowym - wymienia Jeremi Karwowski, rzecznik szpitala.

Koszt inwestycji to 18 mln zł. Unia Europejska wyłożyła 15 mln, a prawie 3 mln marszałek województwa. Nowy obiekt ma być gotowy w 2020 roku.

Gabriela Bogaczyk

Zajmuje się ochroną zdrowia i sprawami społecznymi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.